Kvůli sedmiprocentní inflaci zbylo z růstu mezd ve druhém čtvrtletí pouhé jedno procento. Průměrná mzda v Česku sice vzrostla o osm procent na 23 182 korun, ale lidé si za ni koupí nejméně za posledních deset let.
"Inflace spolkla růst reálných mezd, příští rok však bude lépe. Předpokládám nárůst mezd 3,5 až 4 procenta nad inflaci," říká Tomáš Vlk, analytik Patria Finance. Lidé si tak za své výplaty koupí více, vysoká inflace má odeznít. Navíc ČNB slibuje snížení úrokových sazeb úvěrů a hypoték.
Vyšší mzdu, či jisté místo
Firmám se letos dařilo, ale s výhledem na zpomalení ekonomiky nejsou příliš svolné kopírovat raketový mzdový nárůst z posledních let. Zaměstnavatele tak čeká tvrdé vyjednávání o mzdách s odbory. "Záleží na tom, jak se ČNB podaří je přesvědčit o tom, že klesne inflace," dodává analytik Tomáš Vlk. Pokud mzdy budou nastaveny podle minulého růstu, může to ohrozit ekonomiku. Mnohým firmám už nyní chybí prostředky na úpravu odměn, a tak aby měly na zvýšení mezd, sáhnou k propouštění, ořezávání výroby a k úsporám na investicích.
"Dá se říct, že když se firmy nenechají dotlačit k výraznému zvýšení mezd, nebudou muset tolik propouštět," komentuje Tomáš Vlk.
Lepší zacházení? Snad
Na trhu práce pokračuje bitva o talenty a specialisty. Jsou jediní, za koho si firmy stále ještě rády připlatí. V prvních měsících letošního roku se díky možnosti splnit vysoké nároky na finanční odměnu firmy fixovaly pouze na tento způsob získání a udržení zaměstnance. V případě, že budou chybět prostředky, musí zaměstnavatelé hrát také na jinou "motivační strunu" než peněžní. Otázka je, zda vědí na jakou a zda to umí.
"Příkladem nepříliš kreativního přístupu firem k náboru lidí je nedávný zážitek mé kolegyně, která si hledá nové zaměstnání," říká Dagmar Šimonová, manažerka Péče o lidské zdroje v LMC. Její kolegyně zvažuje dvě pracovní nabídky. Obě firmy, jakmile jim to řekla, zareagovaly zvýšením nabízené mzdy. "Místo, aby se třeba pídily po tom, co dalšího je pro ni v zaměstnání a na pracovišti důležité a zda to mohou nabídnout," dodává Dagmar Šimonová.
Zpomalení růstu firem se na trhu práce začíná projevovat tím, že většina lidí je opatrnější s opouštěním stávajícího místa. "Ale neznamená to, že neodejdou tam, kde uvidí větší perspektivu, lepší vztahy a zacházení ze strany managementu," říká šéf české pobočky HayGroup Scott Marlowe s tím, že se o práci s lidmi v Česku hodně mluví, ale stále ještě málo koná.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist