Ve firmách začíná boj o platy na příští rok. Šéfové rozhodují o tom, kdo a kolik dostane přidáno. Kvůli zpomalující ekonomice však budou chtít co nejvíce ušetřit. Chcete být mezi těmi, kterým čísla na výplatní pásce porostou?

Hospodářské noviny oslovily sto manažerů z významných firem, kteří se s vámi podělily o zkušenosti, jak vyjednávat o platech. Zjistíte, co se jim vyplatilo a co platí na většinu z nich.

Zjistěte svou cenu na trhu práce

Ještě předtím, než se k takovému kroku odhodláte, zjistěte si, jakou cenu máte na trhu. Představu získáte, když si prohlédnete inzeráty s nabídkami na stejnou nebo podobnou pozici. Na přibližnou výši platu se můžete zeptat i v personálních agenturách. Důležitým zdrojem informací o průměrných mzdách jsou také stránky www.trexima.cz. Další možností je web Českého statistického úřadu na adrese http://www.czso.cz/csu/2008edicniplan.nsf/p/3109-08. Můžete tam vyhledávat podle věku, vzdělání, pohlaví, regionu či odvětví.

Existují i servery, které nabízejí porovnávání platů, například mercer.cz, ale u nich buďte opatrní. Údaje do systému zadávají sami uživatelé, proto nemusí být vždy pravdivé a ověřené. Vzorek, z kterého se pak vypočítává průměrný plat na dané pozici, většinou nebývá statisticky relevantní. Můžete se také zkusit zeptat svých známých. "Někdo může mít problém hovořit o tom, kolik vydělává. Stačí se však zeptat: Kolik si myslíš, že bych si mohl říct s mými zkušenostmi a vzděláním, praxí," říká Jana Zbořilová, konzultantka z agentury Kaps.

Kdy na zvýšení mzdy máte právo

Manažeři oslovení HN očekávají od podřízených především dlouhodobě dobře odváděnou práci. Pak jsou ochotni jim přidat. "Musím vidět, že dotyčný plní všechny svoje povinnosti a udělá ještě něco navíc, aniž bych mu o to musel říkat. A když přijdou problémy, snaží se je řešit, místo aby je přesouval na ostatní," říká Jan Davídek, manažer internetové společnosti Miton.

Může se stát, že někdo pracuje od rána do večera na 150 procent. Přináší stále nové nápady, ze kterých firma profituje. Je loajální a obětavý, doplňuje si kvalifikaci, a přesto ani náznak toho, že by mohl dostat přidáno. Je-li to váš případ, nečekejte pasivně, až si vás peníze samy najdou. Dodejte si odvahu, třeba budete překvapeni, že s tím šéf nebude mít problém. "Pokud něco chci, musím si o to umět říct," říká Lenka Uzun, marketingová manažerka společnosti Servodata.

Vyzbrojte se dobrými argumenty

Než se vydáte za nadřízeným, zvažte, proč byste si zasloužili víc peněz. "Vysoké rodinné výdaje a hypotéka rozhodně nejsou důvody, které by mě obměkčily," varuje Pavel Pölzer, výkonný ředitel pro prodej ve spotřebitelském segmentu Telefónica O2. Při jednání se šéfem byste podle něj měli ukázat, že znáte svou cenu a požadavek na zvýšení mzdy si rozumně obhájit.

Co chce vedení většinou slyšet? Především konkrétní výsledky vaší práce, projekty, které za vámi stojí, a s jakým výsledkem jste splnili stanovené cíle. Zmiňte, čím jste pro firmu přínosem, jak se v oboru dál vzděláváte. Důležitá jsou fakta, ne emoce.

Můžete šéfovi také ukázat, že se nebráníte změně pracovní náplně nebo jiné pozici v rámci firmy, pokud to bude ku prospěchu firmy. Řekněte, že jste schopni převzít nové zodpovědnosti. Řada šéfů se shoduje v tom, že dlouhodobě podávaný výborný výkon či jeho zvýšení a kvalita odvedené práce mluví samy za sebe.

Vytipujte správný okamžik na vyjednávání

Jestliže se firma zrovna potýká s finančními problémy a šéf neví, kde mu hlava stojí, bude lepší s vyjednáváním o zvýšení platu vyčkat. Správným okamžikem je naopak například doba po ukončení úspěšného projektu.

Výsledek vyjednávání o platu je však vždy nejistý. Záleží na tom, jak vás vidí sám šéf. "Držím se hesla: Podle sebe soudím tebe," říká Václav Štětina, jeden z obchodních ředitelů v Raiffeisenbank. Pokud mají šéfové nastavena tvrdá hodnotící kritéria na sebe, počítejte s tím, že je budou uplatňovat i na vás jako podřízené. Abyste předešli nedorozuměním, je nejlepším řešením zeptat se šéfa, co od vás konkrétně vlastně očekává.

I když jste velmi dobří, nemůžete čekat výrazné navýšení mzdy v případě, že děláte stále stejnou práci. V takových případech je totiž obvyklý pouze pozvolný nárůst mzdy, který většinou odpovídá inflaci. Co teď? "Zaručený způsob, jak docílit výraznějšího zvýšení platu, je změnit zaměstnavatele nebo alespoň pozici. Podle mých zkušeností z personalistiky funguje první varianta, i když osobně jsem zažila úspěšný scénář varianty druhé," říká Jana Novotná, personální ředitelka Unipetrolu.

Někdy však může zafungovat jiná cesta. "Existuje skupina takzvaných střelců, kteří s pocitem své nepostradatelnosti používají výpověď jako vyjednávací nástroj ke zvýšení platu. Výsledek je nejistý, ačkoliv dnešní doba jim nahrává," míní Miloš Mastník, ředitel divize komerční podpory společnosti GTS Novera.

Existují však i šťastlivci, kteří růst platu řešit nemusí. Narazili na dobrou firmu a na šéfa, který je vnímavý a dokáže kvalitní práci svých lidí ocenit sám. "A sám také přijde s tím, že vám přidá," popisuje svou zkušenost Karolína Topolová, viceprezidentka AAA Auto. Z průzkumu HN vyplývá, že podobné štěstí měla čtvrtina manažerů, kteří se podělili o své zkušenosti.

Autorka je spolupracovnicí redakce

Více na www.ihned.cz/plat 

080902_26b.gif

080902_26pa.jpg

20 tipů