Stavební spoření je letos v kurzu. Klienti stavebních spořitelen totiž uzavřeli během prvního pololetí přibližně více než tři sta tisíc nových smluv o stavebním spoření, což je o čtyřicet tisíc více než loni.
Podle statistik ministerstva financí tak pokračuje nárůst zájmu o alternativní spoření. Zároveň také rostou cílové částky, na které si klienti bank uzavírají smlouvy.
"Do září si naši klienti nasmlouvali spoření ve výši 89,2 miliardy korun, tedy o polovinu více než loni," říká šéf marketingu Českomoravské stavební spořitelny Rostislav Trávníček.
Klíčová je státní podpora
Meziroční nárůst zájmu o stavební spoření i cílových částek potvrzuje i Česká spořitelna, kde klienti od ledna do července uzavřeli přes 105 tisíc pojistných smluv, tedy o šest tisíc více než za loňský první půlrok. "Lidé vidí, že padají fondy, proto je stavební spoření tak lákavé. Nemůže být však plnou konkurencí hypoték, protože nestačí na koupi celého bytu, ale maximálně na jeho vybavení," vysvětluje analytik Raiffeisenbank Aleš Michl a dodává, že zájem o stavební spoření by neměl klesat ani v případě, že banky sníží sazby u hypoték.
"Zájem o stavební spoření je hnán především státním příspěvkem," dodává Michl. Za první polovinu roku byla totiž vyplacena státní podpora v celkové výši 13,4 miliardy korun, očekává se, že letos nepřekročí hranici 14,5 miliardy. To je ale i tak o půl miliardy méně než loni, od roku 2004 platí totiž nový zákon, který snížil maximální výši příspěvku na stavební spoření o patnáct set na tři tisíce korun.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist