Evropský veletrh pomaturitního a celoživotního vzdělávání GaudeamusŽ 2008 v Brně proběhne na brněnském výstavišti od 21. - 24.10.2008, a to již po patnácté. Veletrh organizuje společnost MP-Soft, a.s., ve spolupráci s Vysokým učením technickým v Brně, za podpory Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy. Partnerem veletrhu je Komerční banka, a.s. a mediálním partnerem Kariéra, příloha Hospodářských novin.
Ing. Pavel Mikula, předseda představenstva, MP-Soft, a.s., o historii a současnosti veletrhu:
S myšlenkou uspořádat veletrh vzdělávání přišel před 16 lety za mnou můj kolega a přítel pan Prof. Ing. Jan Maxmilián Honzík, CSc. Mezi sebou jsme si rozdělili role při vzniku veletrhu jako v manželství, on je otcem a já jsem převzal roli matky. Dělení má logický důvod, protože pan Prof. Honzík veletrh vymyslel a já jsem mu pomohl na svět. Pan profesor nechyběl při přípravě žádného z ročníků veletrhu a patří mu velké uznání a díky za vše, co pro veletrh udělal.
Na začátku devadesátých let nebylo jednoduché takovou akci připravit, byl rok 1993 a obchodní vztahy, služby a technické zázemí nebylo, jak je známe dnes. Mnou založená firma MP-Soft byla a je softwarovou společností, já jsem softwarový inženýr a s výstavnictvím jsme neměli žádné zkušenosti. Prostě jsme to v roce 1994 zkusili a uspořádali jsme veletrh v tehdejším Domě techniky Brno u brněnského výstaviště. Nikdo z nás nedokázal předvídat zájem vystavovatelů (vysokých škol), ani zájem diváků. Na prvním ročníku se účastnilo 27 vystavovatelů a veletrh navštívilo odhadem 17 000 návštěvníků. Bylo to překvapení pro všechny. Musím také poděkovat za podporu panu Prof. Ing. Emanueli Ondráčkovi, CSc., tehdejšímu náměstkovi ministra školství, panu Prof. Ing. Petru Vavřínovi, DrSc., tehdejšímu rektorovi Vysokého učení technického v Brně, panu Ing. Josefu Benešovi, CSc., tehdejšímu řediteli odboru vysokých škol na ministerstvu a také paní Ing. Heleně Šebkové, CSc. tehdejší i dosavadní ředitelce Centra pro studium vysokého školství. Tito lidé ve veletrhu viděli přínos pro české vysoké školství, významným způsobem jej podporovali v rámci svých možností a nechyběli na žádném z uplynulých ročníků.
Na začátku byl veletrh pouze národní akcí a byl zaměřený na pomaturitní studium. Charakter veletrhu se v průběhu uplynulých patnácti let výrazně změnil. O veletrh se začali zajímat i zahraniční univerzity a vysoké školy, veletrh se stal veletrhem evropským. Zaměření veletrhu se rozšířilo na celoživotní vzdělávání, ve kterém spatřujeme budoucnost. Mezi návštěvníky již nejsou jenom budoucí maturanti středních škol, ale i další věkové skupiny, lidé, kterým není jejich budoucnost lhostejná a chtějí mít dostatek informací pro rozhodnutí, kde a co dále studovat. Loni veletrh navštívilo rekordních 30 608 lidí, vystavovatelů bylo 143 a letos očekáváme 150.
Ptáme se Pavla Mikuly dále:
Máte jistě zpětnou vazbu od škol, co jim veletrh přináší. Podílejí se nějak i na jeho přípravě?
Každý rok s představiteli vystavujících škol komunikujeme, pořádáme mítinky a ptáme se, jak jsou spokojeni a co by očekávali od příštího ročníku. Koncepci určuje tzv. poradní sbor - nebo spíše přípravný výbor složený ze zástupců 10 univezit a VŠ, zastoupeny jsou už i školy soukromé, scházíme se dvakrát za rok a diskutujeme o tom, jaký byl uplynulý ročník, soustředíme jejich připomínky a snažíme se je promítnou do organizace dalšího veletrhu, např. do struktury katalogu, zlepšení zázemí pro vystavující.Funkce je to čestná, ale jistou výhodu to zástupcům škol přeci jen přináší - mají právo první volby - mohou si vybrat umístění své školy a dostanou nadstandardní servis. Nevymýšlíme si tedy nic sami, pracujeme pro školy a na základě jejich představ a zkušeností.
Co se za patnáct let v organizaci veletrhu změnilo?
Velice podstatné je, že na začátku smyslem veletrhu z pohledu ministerstva i škol bylo otevřít se veřejnosti, přičemž za těch 15 let se tato myšlenka rozvinula až ke školskému marketinku a jak roste počet subjektů schopných poskytovat vzdělání v této kategorii, konkurenční prostředí nutí školy k výraznější propagaci. My pak jako organizátoři máme za cíl vysvětlit mladým, že volba té správné školy je důležitým krokem pro jejich budoucnost, a umožňujeme jim, aby si pohovořili se zástupci škol a opatřili si dostatek informací k rozhodování o budoucím studiu.
Fenoménem veletrhu jsou doprovodné přednášky, zpočátku zabíraly 3 hodiny denně, loni už probíhaly od půl deváté do čtyř po celou dobu trvání veletrhu a letos máme dva přednáškové sály, jejichž program je naplněn. Máme zjištěno, že třetina účastníků veletrhu se těchto přednášek účastní. Vypovídají o tom rozdané slosovatelné kupony, na které mladí mohou vyhrát různé atraktivní ceny, letos u příležitosti 15. ročníku to budou "flashky“.
Přesvědčili jsme se rovněž, že mladí nedokážou zpracovat množství informací, které se jim nabízejí, škol u nás i v Evropě, které je zvou ke studiu, je velké množství. I ve vyhledávání toho pravého oboru mají "chaos“. Před třemi lety jsme tedy začali tvořit rejstřík oborů - dnes jich je téměř tři tisíce, z toho tisíc zahraničních, takže jsme opustili myšlenku tisku, v elektronické podobě jsme ho umístili na web www.gaudeamus.cz, kde je velmi přehledný a snadno dostupný. Každý do veletrh navšíví si rejstřík odnese na CD, které je součástí tištěného katalogu.
Loni nás napadla myšlenka zřídit poradenský servis, kde sedí lidé znalí této databáze, kteří studentům vybírají podle jejich požadavků příslušné obory a poradí jim, ke kterým stánkům mají dojít. Takže studenti potom obcházejí stánky cíleně.
Jak už to tak bývá, chlapci jsou méně zodpovědní než dívky při volbě studia, a tudíž 70 procent našich návštěvníků tvoří právě dívky. Letos jsme vytvořili nový doprovodný program "Věda pro život“. Původní myšlenkou bylo zatraktivnit návštěvu veletrhu pro hochy. Oslovili jsme brněnské univerzity s technickými obory (VUT, Univerzitu obrany, MZLU) a požádali je, aby vytvořily stánky, na kterých se bude něco dít, kde si budou moci mladí něco zkusit. Školy o tom začaly přemýšlet a využili svých expozic v sekci Věda pro život k prezentaci výsledků jejich vědecké práce. Takže program bude prezentovat vědu, zatraktivní veletrh pro chlapce a návštěvníci budou moci nahlédnout do zákulisí vědecké práce škol. VUT bude mít letecký simulátor, představí počítač ovládaný lidským myšlením, inteligentní roboty, Univerzita obrany zase předvede výukový model leteckého motoru, různá bojová umění, techniky boje zblízka, zásahovou jednotku v akci. Bude to přímo v prostoru výstavy. MZLU se naopka bude orientovat na přírodu, přírodní a fyzikální jevy.
Zvětšili jsme výstavní plochu o 3 tisíce metrů čtverečných víc než loni (8,5 tisíce m2), ale i tak je ten prostor vyprodaný. Navíc nám šlo i o to vytvořit zázemí pro studenty, aby si měli kde odpočinout, občerstvit a prostudovat získané informace.
Veletrh ale už dávno není jen českou záležitostí...
Velmi přibývá zahraničních účastníků a potěšitelné je, že naši studenti nemají jazykovou bariéru, v pohodě s lidmi ze zahraničních škol komunikují a i tyto školy už mají české studenty.
Europeizace veletrhu je nastartována dobře. Když navštěvuji veletrhy po Evropě, zjišťuji s politováním, že české školy nemají zastoupení na všech veletrzích, zatímco Slovensko je má a Slováci se účastní úplně všude. My máme jistý plán začít s takovou prezentací, už jsme to uplatnili v Polsku formou výměnného stánku - kdokoliv z našich vystavovatelů nám mohl poskytnout své materiály. Chceme svou účast s touto prezentací rozšířit v první fázi i na Ukrajinu, Slovinsko, Maďarsko.
Vyjíždím do světa teprve v posledních letech, propaguji naše školy a zároveň se dívám, kdo tam vystavuje a jak je to prezentováno. Výsledkem je stoupající účast zahraničních škol na Gaudeamu. Náš veletrh je už opravdu veletrhem evropským, termín jeho konání je obsažen v kalendářích světových akcí tohoto typu, dokonce své termíny se sítí mezinárodních veletrhů vzájemně koordinujeme.
Letos se konal Gaudeamus i v Praze. Proč to?
Impuls přišel ze zahraničí - škola v zahraničí dostane státní dotaci, když se prezentuje v hlavním městě členského státu EU. Veletrh poprvé proběhl na pražském výstavišti v Holešovicích od 9. do 10. dubna. Jako každý první ročník, i tento byl přijímán s rozpaky na straně vystavovatelů i diváků. Cílem pražského veletrhu bylo přiblížit nabídku vzdělávání studentům z Prahy, severních a západních Čech. Proto jsme veletrh nazvali Gaudeamus region Praha. Jako souběh s tímto regionálním veletrhem probíhal plně mezinárodní veletrh Gaudeamus International, který svým rozsahem překročil hranice Evropské unie na straně vystavovatelů i diváků. Představily se zde univerzity nejenom ze zemí Evropské unie, ale i z USA a Asie. Kromě českých a slovenských návštěvníků veletrh navštívili i hosté z Číny, Pákistánu, Indie, Hong Kongu a dalších zemí. Už máme termín na rok 2009 - bude to v lednu, což je určitě vhodnější datum, alespoň pro školy určitě. I letos byli zahraniční vystavovatelé spokojeni, dokonce říkají, že co do struktury návštěvnosti to byl veletrh zdařilý, studenti chodili cíleně ke konkrétním stánkům. Já mám trochu jiný dojem - souběh s Matějskou poutí poněkud narušil průběh veletrhu (špatné parkování autobusů, hlučné stánky a atrakce). Ale mohu-li veletrh hodnotit s odstupem několika měsíců, byl úspěšnou akcí. Není ale v žádném případě naším cílem pražským veletrhem nahradit brněnský.
Veletrh GaudeamusŽ je nejvýznamějším zdrojem informací o možnostech dalšího studia, nejenom po maturitě, ale i magisterského, doktorského a všech forem celoživotního vzdělávání v ČR. Návštěvu veletrhu lze doporučit každému studentovi III. a IV. ročníku střední školy a všem zájemcům o celoživotní vzdělávání. Veletrh by měl navštívit každý, komu není jeho budoucnost lhostejná a chce se dále vzdělávat. Tedy nashledanou v Brně!
Zdena Bočarova
Pavel Mikula o fenoménu veletrhu Jsou to doprovodné přednášky, zpočátku zabíraly 3 hodiny denně, loni už probíhaly po celou dobu trvání veletrhu a letos máme dva přednáškové sály, jejichž program je naplněn. Třetina návštěvníků veletrhu se těchto přednášek účastní. Na slosovatelné kupony se letos u příležitosti 15. ročníku dají vyhrát »flešky«.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist