Ekologie, nakládání s odpady a jejich likvidace se prolíná celým Mezinárodním strojírenským veletrhem. Není divu. V době zdražování energií, obchodování s emisními povolenkami a růstu vstupních nákladů na výrobu hledají firmy možnosti jak optimalizovat výrobní procesy a snižovat celkové náklady. Likvidace odpadu je finančně poměrně náročná záležitost a problematika skládek pro veřejnost ožehavá. Proto moderní firmy hledají cesty, jak produkci těchto odpadů minimalizovat. Řešením je využívání moderních technologií, nových strojů a zařízení, které produkují méně odpadu a emisí.

Důkazem jsou úspěšné společnosti, které uvádí na trh výrobky, jež lze z pohledu spotřebitele považovat za ekologické a navíc je jejich prioritou i sama ekologická výroba.

Rodinná firma Jaroslav Cankař a syn - ATMOS, Bělá pod Bezdězem, výrobce ekologických výrobků na spalování dřeva, pelet, uhlí a podobně je toho dokladem. Společnost má ISO 14001, které se týká právě ekologie a hospodárnosti provozu. Produkuje při výrobě asi 16 druhů odpadů - základem jsou recyklovatelné železo, plasty a papír, ale také tzv. nebezpečné odpady.

Výrobní provoz využívá zejména moderní technologie a při vypalování laserem dokonalé odsávání s dokonalým odloučením prachových částic. Instalovány jsou samozřejmě odsavače a čističe vzduchu a k nátěrům se užívají vodou ředitelné barvy. Základem jsou však nové výrobní haly s tepelnou izolací kvůli nízké spotřebě tepelné energie a hlučnosti ve vztahu k okolí.

"Zaměstnanci si naši firmu nevybírají jen kvůli nadprůměrnému platu, ale pochvalují si u nás čistotu a úpravnost pracovního prostředí, na které velmi dbáme. Lidem se v takovém prostředí mnohem lépe pracuje," říká Petr Cankař, technický ředitel společnosti.

Ekologická výroba je pilířem


...říká Radek Kňava, tiskový mluvčí TPCA Kolín...

Jaký je postoj TPCA k ekologické výrobě?

Ochrana životního prostředí je jedním ze tří pilířů naší politiky společenské odpovědnosti. Není důležité pouze vyrábět vozy s nízkými emisemi, což je v poslední době u automobilek moderní. Velmi důležité je také jakým způsobem vyrábíme. Zda minimalizujeme dopady naší výroby na okolní přírodu, snižujeme emise a spotřebu energií. Další důležitá věc je vzdělávání zaměstnanců, např. k důslednému třídění odpadů, který umožní jejich recyklaci.

Na jaké úrovni je v této oblasti TPCA ve srovnání s výrobními závody v ČR a automobilkami v Evropě?

Ve srovnání s českými výrobními závody máme výborné výsledky: velmi nízkou spotřebu energií na vyrobený vůz, konkrétně 764 kWh v roce 2007. Navíc ve srovnání s 823 kWh v předchozím roce se jedná o velmi dobrý výsledek našeho úsilí o snižování energetické zátěže výroby. První příčky zaujímáme i ve srovnání s ostatními automobilkami v Evropě.

Má fakt, že se TPCA snaží být tzv. Zelenou továrnou, nějaký vliv na nábor zaměstnanců a jejich postoj k firmě?

Veřejnost si zatím důležitost ochrany životního prostředí moc neuvědomuje. Mnohem větší zájem zaznamenáváme právě u našich zaměstnanců, kterým se snažíme naše vize související s ochranou přírody komunikovat. Naši zaměstnanci poté ve spoustě případů třídí odpady i doma a vychovávají k tomu i své děti, což je skvělé pro budoucnost ochrany životního prostředí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist