Americká ekonomika je nyní ve vážných problémech a vláda musí učinit vše pro to, aby jí urychleně pomohla. Řekl to nejbohatší americký investor Warren Buffett.
"Toto je skutečně hospodářský Pearl Harbor. Zní to dramaticky, ale tuto frázi jsem ještě nikdy nepoužil. Ono to tak ale skutečně je," řekl Buffett v televizním pořadu The Charlie Rose Show.
Buffett řekl, že hospodářské problémy USA už se začínají projevovat v některých odvětvích. Jako příklad uvedl výrobu nábytku nebo klenotnictví. Akcie firem z těchto odvětví přitom vlastní rovněž Buffettova investiční společnost Berkshire Hathaway.
Investor předpovídá, že zbytek takzvané "Main Street" ekonomiky, což jsou převážně malé podniky, problémy teprve mít začne. A to v případě, že Kongres urychleně neschválí plán stabilizace finančního systému. Senát jej už včera v noci schválil, a v pátek tak o něm bude opět jednat Sněmovna reprezentantů, která jej již jednou odmítla. "Za svůj dospělý život jsem, myslím, ještě neviděl, že by lidé měli kvůli hospodářské situaci takový strach, jaký mají teď," řekl.
Buffett včera rovněž prohlásil, že je připraven zaplatit až jedno procento ze 700miliardového amerického záchranného plánu pro finanční sektor. "Pokud mi ministerstvo financí nabídne možnost účastnit se plánu z jednoho procenta, udělám to," řekl Buffett pro televizi CNBC. Svůj až sedmimiliardový "příspěvek" plánu ministra financí Paulsona odůvodnil investor tím, že jde o záchranný plán nejen pro Wall Street, ale pro celou americkou ekonomiku.
Strach, který je nyní na akciových trzích téměř všudypřítomný, nicméně umožnil 78letému Buffettovi realizovat několik velkých investic. Zaměřil se přitom na firmy, které jsou v jádru zdravé, ale trpí akutním nedostatkem kapitálu.
Berkshire Hathaway ve středu uvedla, že koupí za tři miliardy dolarů prioritní akcie konglomerátu GE. Už minulý týden Buffett oznámil, že hodlá investovat pět miliard dolarů do investiční banky Goldman Sachs Group. Pro největší finanční společnost z Wall Streetu znamená Buffettovo rozhodnutí vyjádření důvěry v její budoucnost v situaci, kdy celý sektor investičních bank zažívá kvůli úvěrové krizi těžké otřesy.
"Za pět až deset let se za touto dobou ohlédneme a řekneme si, že bylo možné velmi výhodně nakupovat. Americká ekonomika na tom později bude dobře a každý, kdo jí bude trochu vlastnit, na tom také bude dobře," říká Buffett.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist