Letošní Nobelova cena za literaturu bude udělena ve čtvrtek. Oznámila to Švédská akademie věd ve Stockholmu. Mezi kandidáty na zisk ocenění je v literárních kruzích zmiňováno i jméno českého spisovatele Arnošta Lustiga.

Stálý tajemník akademie Horace Engdahl upřesnil, že vítěz bude vyhlášen ve čtvrtek ve třináct hodin. Vyhlašování Nobelových cen začíná dnes udělením ceny za lékařství a fyziologii. Rovněž známi budou tento týden laureáti ceny za fyziku, chemii a za mír, nositel Nobelovy ceny za ekonomii bude oznámen 13. října.

Sázková kancelář Ladbrokes favorizuje na zisk Nobelovy ceny za literaturu italského esejistu Claudia Magrise, který má kurz 3:1 před syrským básníkem Alím Ahmadem Saídem Asbarem, píšícím pod pseudonymem Adonis, Izraelcem Amosem Ozem a Američankou Joyce Carol Oatesovou.

Podle agentury AFP má letos velkou šanci získat cenu v hodnotě deseti milionů švédských korun (25,5 milionu českých korun) jeden z nejvýraznějších současných francouzských prozaiků Jean-Marie Gustave Le Clézio.

"Domnívám se, že tentokrát by to mohl být Le Clézio. Říká mi to moje intuice," napsala v kulturní rubrice nejvýznamnějšího švédského deníku Dagens Nyheter Maria Schotteniusová.

K dalším často skloňovaným jménům patří letos Nizozemec Cees Nooteboom, Kanaďanka Margaret Atwoodová, Čech Arnošt Lustig a Mexičan Carlos Fuentes, uvádí AFP.

V souvislosti s Nobelovou cenou za literaturu se poslední roky objevují rovněž jména Harukiho Murakamiho, Antonia Tabucchiho, Philipa Rothe či básníka Yvesa Bonnefoye. Loni Nobelovu cenu za literaturu získala britská spisovatelka Doris Lessingová.