Kalifornský manažer bez práce přišel o peníze, a tak vyvraždil svou rodinu a nakonec obrátil zbraň i proti sobě. Devadesátiletá vdova z Ohia se střelila do hrudníku poté, co jí exekutoři přijeli zabavit dům, v němž bydlela 38 let. Úřady napříč USA se začínají obávat, že ekonomická krize v USA vyprovokuje další lidi k násilným činům.

Linky důvěry jsou stále obsazené, vzrůstá poptávka po poradenství a plné ruce práce mají také organizace, které poskytují dočasné útočiště pro oběti domácího násilí. "Mnoho lidí nám říká, že ztrácejí všechno. Přicházejí o své domy, je na ně uvalena exekuce, přišli o zaměstnání," říká Virginia Cervasiová, ředitelka krizového centra ve floridském okrsku Lee County.

Počet tragédií stále narůstá. Minulý týden zastřelil v Los Angeles bývalý manažer Karthik Rajaram svou ženu, tři syny a tchyni. Zanechal po sobě dopis na rozloučenou, v němž uvedl, že měl finanční problémy a že původně zamýšlel spáchat jen sebevraždu. Nakonec se prý rozhodl zabít celou rodinu.

Po této tragédii začaly úřady v Los Angeles vyzývat obyvatele, aby vyhledali pomoc, pokud trpí následkem finanční krize psychickými problémy. Obávají se, že lidé se mohou násilnými činy druhých nechat "inspirovat".

Podle houstonského klinického psychologa Edwarda Charlesworthe současná krize vyvolává u lidí, kteří se nemají na koho obrátit, chronickou úzkost.

"Mají pocit, že tahle společnost, v níž žijeme, by měla raději chránit jednotlivce, a ne jen korporace," podotýká Charlesworth.