Léta nosily ženy v Saúdské Arábii na ulicích výhradně dlouhý černý oděv zvaný abája, zahalující celé tělo. Nyní se však pomalu na pultech obchodů, nabízejících tyto tradiční tuniky, začínají objevovat abáji zářivých barev, zdobené třpytivými kamínky či dokonce sexy tygřími vzory. A to není všechno. Ženy po nich nadšeně sahají a dokonce v nich někdy vycházejí i na veřejnost, píše agentura Associated Press (AP).

Obchody, které otevřeně nabízejí nový typ islámských ženských oděvů, a ženy, které se v nich ukazují na ulicích, tím nevyjadřují pouze svůj názor na módu. Jde o riskantní projev vzdoru v zemi, kde mocná náboženská policie podniká razie v obchodech a konfiskuje "nelegální" abáji, aby střežila přísnou interpretaci muslimské víry, která se v saúdskoarabském království dodržuje.

Přesto však v současnosti "legální" abáji, odpovídající přísným požadavkům náboženské policie, nahrazují nové.

Abáji musí nosit i cizinky

Prodavači a módní návrháři tvrdí, že ženy po nových modelech abájí prahnou a že musejí dodávat stále více různých stylů, aby uspokojili poptávku. Některým Saúdským Arabům se ale nelíbí, že to, co má skrývat ženské křivky a odvádět pozornost mužů, se stává módním trendem, který jistě přiměje nejednoho muže, aby otočil hlavu.

"Rozhlédnete se a vidíte vyšívané abáji, vypasované abáji, abáji se širokými rukávy. Většina současných abájí by ve skutečnosti potřebovala zakrýt další abájí," píše se v náboženském pamfletu rozdávaném v nákupních centrech v saúdskoarabské metropoli Rijádu.

"Některé dívky vycházejí ven oblečené jako prostitutky vyzývající k obscénnostem. Jak jinak si lze vysvětlit, že se jisté ženy abájami zdobí?" pokračuje text na letácích.

Saúdskoarabské dívky mají nařízeno nosit abáju od puberty. Nosit ji musejí v Sáúdské Arábii na veřejnosti i cizinky. Podle náboženské policie má být abája volná, má sahat od hlavy k patě a nemá zdůrazňovat křivky. Neměla by být průhledná ani zdobená.

Takto přísné zákony však neplatily vždy. Podle Američanky Sarah Kennedyové, která v Saúdské Arábii žije již téměř 30 let, se povinnost nosit abáji rozšířila i na cizinky s rostoucím konzervatismem země v 80. letech. "Pak ale abáji, které jsme si běžně kupovaly, tedy ve formě pláštěnek sahajících do půli stehen, najednou nebyly k dostání" vzpomíná Kennedyová.

Nikdo neví, jak se stalo, že na pulty nové, moderní abáji nyní pronikly. Velké obchody ve velkých městech je nabízejí otevřeně a místní média nepíšou o tom, že by je náboženská policie zabavovala. Jako všechno ostatní v království byla však i tato změna nenápadná a postupná.

Třpytky začaly zdobit zápěstí nebo kraje šátku - hidžábu, kterým jsou ženy povinny zakrývat si hlavu. Pak se na černé látce objevily barvy a volné beztvaré hábity se zúžily. Těžké dílce látky připjaté k ramenům, které zajišťovaly, aby zpod abáji nic při chůzi neprosvítalo, zmizely.

Odvážné modely v Džiddě

Nový styl se nejprve prosadil v liberálnějším západním přístavním městě Džidda a ve Východní oblasti. "Vzhledem k poptávce se snažím každý týden přijít s nějakým novým modelem," říká návrhářka Hanan Madáníová, podle níž "abája již dlouho není jenom abája" a dnes odráží vkus ženy a její osobnost. Tuniky Madáníové, vyráběné na zakázku, stojí v přepočtu sedm až 37 tisíc korun.

Džidda se může pochlubit těmi nejodvážnějšími abájami s červenými krajkami. Jiné mají kolem krku a zápěstí flitry, další jsou dvouvrstvé - odvážnou červenou, zelenou a žlutou barvu překrývá černý průsvitný šifon. Hitem se staly abáji s tygrovaným vzorem pod vrchní průhlednou černou látkou.

Všichni ale nejsou z nové módy v Džiddě nadšení. "Ten radikální styl mi nesedí, i když moje sestra a dcera ho zbožňují," říká dvaačtyřicetiletá Táhání Džiháníová. "Podle mne přitahují příliš pozornosti," dodává.

Navzdory relativně uvolněné atmosféře v Džiddě řada Saúdských Arabek odvážné abáji na veřejnosti - například v nákupních centrech či v restauracích - nenosí. Ženy si je ale troufají vzít na svatbu či na univerzitu, které jsou segregované. "Podobají se dámským šatům, tak je nosím na místa, kde mě žádný muž nemůže vidět," uvedla studentka Hala Ahmadová.

abaja_google.jpg

abaja_text.jpg