Podzimní kolekce 2008 Giorgia Armaniho, kterou předvedl počátkem letošního roku v Miláně, představila modelky v cikánských krajkách a vyšívaných šálách, které se vrstvily přes třásněmi zdobené sukně ke kotníkům s květinovými vzory. O čtyři měsíce později Frida Gianniniová představila v Římě jarní kolekci Gucci 2009 s nabíranými rukávy a šifonovými sukněmi, které kolem modelek vlály, jako by byly cikánkami neustále se točícími na patě, napsal list The International Herald Tribune.

Fascinace módy cikánským stylem je zarážející, protože na tuto etnickou menšinu, která dává přednost označení Romové, často ostatní pohlížejí s pohrdáním a také byla v Evropě terčem několika rozsáhlých vln perzekuce, především ve 20. století.

Ohniskem nejnovější kontroverze se stala Itálie, která schválila odebírání otisků prstů Romům žijícím na svém území bez ohledu na to, jestli jsou italskými občany nebo ne. V červenci vyzval Evropský parlament Itálii, aby toto rozhodnutí přehodnotila s odůvodněním, že jde o rasovou diskriminaci.

Cikánský život je "in"


Tak proč se západní móda tolik nadchla pro cikánský styl? "Možná proto, že cikáni dokázali uniknout životu, jaký vedeme," říká návrhář módního domu Dior John Galliano, který odvolávky na cikány do své práce zahrnuje často. "Cikánský život znamená stěhování se z místa na místo, hledáním toho, co potřebujete... móda pro ně není důležitá, ale nějakým způsobem to funguje," vysvětluje.

Návrháři ovšem připouštějí, že jejich nadšení pro cikánské motivy vyvěrá z romantických představ o této menšině, které s problémy, jimž nyní čelí, nemají nic společného. "Módní svět je místem, kde je oslavován spíš romantický ideál než cokoli reálnějšího," říká Armani. "V módě, kterou vidíte na molech v Miláně, Paříži, New Yorku a Londýně, není nic politického."

Romové, kteří pocházejí z indického subkontinentu, přišli do východní Evropy asi před tisíci let. Staletí perzekuce zahrnují i smrt 1,5 milionu cikánů během holocaustu a návrat protiromských nálad zažila i Evropa po pádu komunismu ve východní Evropě.

Renesanční cikáni


Stejně jako se vyvíjeli Romové, vyvíjela se i jejich móda. Ve 14. a 15. století představovaly oblečení romských žen obvykle jednoduché šaty omotané kolem těla skoro jako indické sárí a doplněné turbanem. Jak jejich skupiny migrovaly, přijímaly místní styly oblékání a to, co je v současnosti nejčastěji všeobecně spojováno s cikány, patrně pochází z 16. století, kdy cikánské kmeny přijaly módu renesance; třeba šněrovací vesty, kalhoty, sukně s kanýry a nabírané halenky.

V současné Itálii platí ženy za "cikánský vzhled" vysoké ceny v buticích, jako je milánský obchod 10 Corso Como, který se sám podobá cikánskému tržišti. Jeho majitelka Carla Sozzaniová říká, že cikány inspirovaná móda pomáhá zákazníkům "v duchu cestovat do vzdálených zemí a nechat se zlákat cikánským psychologickým a intelektuálním způsobem života, který v žádné kodifikované společnosti neexistuje. Cikáni jsou obrazem svobody".

Nomádský únik je tím, co návrháři ve své inspiraci cikánským stylem zmiňují nejčastěji. "Zákazníky přitahuje neustálá, neoddělitelná svoboda tohohle stylu," říká Roberto Cavalli.

Bez ohledu na přínos, jaký jejich kultura má pro italskou módní estetiku, uvádí zpráva Evropského centra pro práva Romů (ERRC), že italská vláda přijala zákony a politiku, jejichž cílem je vytlačit 150 000 Romů ze svého území.

Konzervativní vláda premiéra Silvia Berlusconiho uvedla, že do května příštího roku plánuje uzavřít nepovolené romské tábory po celé zemi a vyhostit všechny, kdo jsou v Itálii nelegálně.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist