- Vláda schválila program, který má zjednodušit podnikání
- Podnikatelé by mohli platit daně, pojištění či cla na jednom místě
Do pěti let by se podnikatelům mělo splnit neuvěřitelné. Podle plánu ministra financí Miroslava Kalouska, který včera schválila vláda, by mělo vzniknout jediné místo, kde zaplatí jak daně a cla, tak povinná pojištění.
"To by bylo určitě lepší než dnes, kdy chodím po celém městě a hledám jednotlivé úřady," potvrzuje například Jarmila Janurová, jejíž malá firma vyrábí v Pardubicích perník.
Reakce ostatních podnikatelů jsou podobné. Dosud totiž museli za sebe a své zaměstnance posílat odvody na finační úřad, na zdravotní pojišťovnu, správě sociálního zabezpečení a cla řešit s celním úřadem.
"Zjednodušení výběrů přinese významnou úsporu administrativních nákladů podniků," vítá schválení návrhu prezident Hospodářské komory Petr Kužel.
Vyjádřil však zároveň i obavy, zda bude mít i nadále sociální a zdravotní pojištění stropy jako dosud.
Sjednocení výběru daní a pojistného má přinést úspory i státní správě. "Zkušenosti ze zemí, kde podobné projekty realizovali, říkají, že se náklady vrátí do dvou let," říká náměstek ministra financí Petr Chrenko.
Přání podnikatelů
Přípravy jednotného inkasního místa, takzvaného projektu JIM, začaly již po volbách v roce 2006 a první obrysy získal proces již v prosinci téhož roku.
Návrh reflektoval přání podnikatelů, kteří se tázali, proč musí prakticky stejné dokumenty posílat na několik úřadů.
"Schválený návrh má již konkrétní obrysy a potvrzuje cílový stav a tím je jedno jediné místo pro výběr daní, pojistného i cel," vysvětluje Chrenko. Dosud se počítalo s tím, že se zatím sloučí výběr daní a cel a "pak se uvidí".
Podle současného návrhu se daně a cla sloučí nejdříve, a to již v roce 2010, ale během slučování se již bude počítat s tím, že se k nim brzy připojí i výběr pojistného. Do roku 2014 má být dosaženo "cílového stavu", tedy situace, kdy bude podnikatel komunikovat jen s jediným inkasním místem, které pak vybrané peníze rozdělí jednotlivým úřadům.
Zjednodušení má ušetřit řadu pracovních míst. Úřednice na správě sociálního zabezpečení totiž dnes dělá prakticky totéž, co dělají její kolegové ve zdravotních pojišťovnách a na finančním úřadu. Všem třem chodí podobné formuláře.
Ty se mají sjednotit a jejich zpracování pak bude výrazně jednodušší. "Pro některé lidi se najde jiné uplatnění ve státní správě, jiní budou muset odejít do komerční sféry," předpokládá Chrenko.
Lepší služby pro velké
Velké podniky se v novém systému dočkají zvláštního zacházení.
"Velké společnosti mají specifické potřeby a fungují jinak než ty malé. Budou se jim proto věnovat specialisté," popsal Chrenko, podle kterého jde ve vyspělých zemích o obvyklou praxi. Navíc i v Česku sto největších podniků platí polovinu všech vybraných daní.
Do konce května má Kalouskovo ministerstvo připravit plán projektu včetně navrhovaných úprav dotčených zákonů.
Náročný projekt spadá jak pod ministerstvo financí, tak kvůli pojistnému i pod ministerstva zdravotnictví a práce a sociálních věcí.
Miroslav Kalousek si proto na pomoc již přizval Světovou banku. Ta má s podobnými projekty již zkušenosti.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist