Česko má vlastní "plán" jak bojovat s hospodářskou krizí. Premiér Mirek Topolánek včera po jednání s šéfem bankovní asociace Jiřím Kunertem představil kroky, které by měly podpořit ekonomiku.
"Budeme se snažit vytvářet prostor pro udržení nízkých úrokových sazeb v ekonomice tak, abychom podpořili investice a export," uvedl Topolánek.
Česko by mohlo třeba využít zdroje od Evropské investiční banky a případně se pokusit přesměrovat peníze z některých evropských fondů jinam. V rámci podpory exportu by bylo možné finančně posílit instituce jako Českomoravská záruční a rozvojová banka, Česká exportní banka a pojišťovací společnost EGAP. Další opatření by měla být cílena i na podporu malého a středního podnikání a posílení mobility pracovní síly.
"Může se stát, že regionální a oborová nezaměstnanost se bude zvyšovat, a chceme mít řadu nástrojů, které nám umožní tuto situaci řešit," upozornil Topolánek. Premiér také potvrdil pokračování v reformách. "Musíme dokončit ty reformy, které znamenají další stabilizaci veřejných rozpočtů a snížení vládních výdajů," prohlásil.
Vláda chce přitom udělat z jednání o dopadech krize pravidlo. Bude se o nich bavit na každém zasedání.
Topolánek se shodl s Kunertem na tom, že snížení úroků Českou národní bankou minulý čtvrtek byl krok správným směrem. Podle Kunerta to však českému mezibankovnímu trh nepomůže okamžitě. "Důvěra se ztrácí velice rychle, ale buduje se velice pomalu. Nějaké zlepšení je vidět, ale ještě to bude trošku trvat," uvedl Kunert.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist