Akcie na pražské burze ztratily od začátku roku desítky procent. Toho nevyužívají jen investoři k výhodným nákupům, ale i samotné firmy.
Zpětný odkup akcií či nabídka převzetí vyjde totiž levněji než kdykoli předtím. Například akcie developerů stojí desetinu toho, co před rokem.
ECM za méně než čtvrtinu ceny
Nezůstává tak jen u úvah. V pátek firma ECM Group patřící podnikateli Milanu Janků nabídla minoritním akcionářům společnosti ECM, jejíž akcie se obchodují na pražské burze, dobrovolný odkup akcií za 303 korun za kus. Představenstvo ECM pak v pondělí doporučilo svým akcionářům tuto nabídku přijmout.
Pro srovnání v pátek odpoledne se obchodovaly za 294,5 koruny, na burzu ECM vstupovalo předloni v prosinci za 1318 korun za akcii.
Oslovení analytici nabídce ECM příliš velkou naději na úspěch nedávají, neboť nabízená cena je velmi nízká.
"Ještě v polovině září ECM vydala nové akcie při kurzu asi o sto korun vyšším," upozornil Karel Potměšil ze Cyrrusu. Podle něj se firma snaží zabránit dalšímu propadu ceny svých akcií.
Možné je i stažení z burzy
Pokud by Janků dokázal vykoupit dostatečně velký podíl akcií, bylo by podle analytika České spořitelny Petra Bártka logické stažení akcií z burzy.
"Obchodování na burze a s tím spojená vysoká informační otevřenost je při současných problematických podmínkách na realitním trhu vůči konkurenci nevýhodou," říká Bártek.
ECM přitom není zdaleka jediná společnost, která nyní využívá nízké ceny akcií. Ve velmi krátké době by mohla začít s v pořadí již druhým kolem zpětných odkupů také energetická společnost ČEZ.
Burza v týdnu ztratila 9,34 %. Od začátku roku klesla o 55,4 procenta
Burza se letos propadla už o více než 50 procent, Orco o 88 %
"Záměrem je investovat volnou hotovost a po zrušení vykoupených akcií tak zvýšit efektivitu hospodaření na jednu akcii," říká Vyroubal.
Zpětné odkupy jsou podle Potměšila záležitosti kapitálově silných společností, které mají dostatečné hotovostní toky na to, aby prostředky, jež jsou schopny vydělat, v této podobě vracely akcionářům. V podmínkách pražské burzy to lze opakovaně čekat jen u firem z energetického sektoru.
Odkup, nebo dividenda?
U společnosti Unipetrol se podle Potměšilaj jeví odkup jako málo pravděpodobný, i když společnost ho uvádí jako jednu z možností umístění hotovost. Pokud ovšem nedojde k nějakým akvizicím.
"Spíše se ale dá čekat výplata dividendy, jako tomu bylo letos," říká Vyroubal. Podle Bártka Unipetrol zpětný odkup akcií letos kvůli špatným hospodářským výsledkům odložil.
Vedle ČEZ a Unipetrolu je zde ještě těžařský koncern NWR, který však jde alternativní a pro akcionáře přitažlivou cestou pololetního vyplácení dividend.
Podobnou cestu zvolila také Telefónica. I ona sice byla kandidátem na zpětné odkupy akcií. Ale i ona raději sází na výplatu vysoké dividendy.
Menší více kolísají
Kandidáty na nabídky převzetí akcií ze strany majoritního vlastníka jsou naopak menší firmy, jejichž akcie výrazněji reagují na negativní nálady na trhu.
Například většinový vlastník prodejce ojetin AAA Auto Anthony Denny by si nyní mohl zpět koupit akcie své firmy. Loni koncem září je umístil na burzu za 55 korun, nyní stojí jedna akcie devět korun.
"Sledujeme samozřejmě aktuální situaci na trhu včetně toho, jaké výsledky bude mít nedávná nabídka ECM. Zatím jsme žádné rozhodnutí tohoto druhu neučinili, ale do budoucnosti jsou otevřeny všechny varianty, včetně případného zpětného odkupu," řekl HN mluvčí AAA Auto Vladan Crha.
Nabídka převzetí akcií by mohla přijít i v případě developerské společnosti Orco. Jak ale upozornil analytik Karel Potměšil, chybí zde většinový vlastník nebo alespoň akcionář s významným podílem. "Podíl 12,3 procenta, který drží šéf firmy Jean-Francois Ott, se mi zdá malý," dodal Potměšil. "Orco momentálně neplánuje nákup akcií ani dobrovolné převzetí," řekla HN za společnost Petra Šedinová.
Podle Bártka se již několik let spekuluje o stažení akcií tabákové společnosti Philip Morris ČR. Její vedení však říká, že zatím nejsou ze strany mateřské společnosti žádné náznaky takového kroku.
Do konce příštího týdne platí aktivní nabídka na převzetí akcií farmaceutické společnosti Zentiva od jejího čtvrtinového vlastníka Sanofi-Aventis. Ten nabízí drobným akcionářům 1150 korun za akcii. V pátek uzavřela Zentiva kurzem 1099 korun za akcii. O českou farmaceutickou jedničku projevil zájem i její pětinový vlastník skupina PPF. Samotná Zentiva podle její mluvčí Evy Kudynové v současné době neuskutečňuje žádné transakce, jejichž předmětem by byl nákup vlastních akcií.
Kandidátem na zpětné odkupy akcií by mohla být také Telefónica O2. Ta ale rovněž raději sází na výplatu vysoké dividendy.
Vlastní akcie drží i další společnosti na burze. "Komerční banka je na základě rozhodnutí valné hromady oprávněna nabývat vlastní akcie do deseti procent," řekla HN mluvčí banky Monika Klucová s tím, že ke konci září držela KB celkem 54 tisíc kusů vlastních akcií pořízených v roce 2006.
A co znamenají nabídky na odkup pro drobného investora? "Akcionáři to minimálně dává čas se v klidu rozhodnout, jak s takovými akciemi naložit," říká Potměšil.
Případný nákup a spekulace na možné zvýšení nabídky či následný růst kurzu těchto akcií představuje značné riziko.
"Má-li investor akcie již delší dobu, a jejich kurz tudíž mezitím silně poklesl, tak pro něj už nemůže být o moc hůře. Zde se asi vyplatí držet," dodává Potměšil.
Z krátkodobého hlediska, kdy nelze vyloučit, že pod vlivem negativního nálady na trhu budou ceny akcií realitních společností dále klesat, by mohl investor podle Vyroubala o nabídce ECM uvažovat. Z dlouhodobého hlediska je ale velmi nízká.
V případě Zentivy nevidí Bártek potenciál dalšího zvyšování nabídky ze strany Sanofi nebo PPF, ani potenciál nadprůměrného růstu po ukončení aktuální nabídky.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist