Nezvykle budou astronauti slavit desáté výročí založení Mezinárodní kosmické stanice (ISS). K obvyklým povinnostem jim totiž přibyla nová: najít pavouka. Z kontejneru, jímž minulý týden na stanici raketoplánem Endeavour doputovali dva pavouci arichnidové, jeden zmizel.

"Nezmizel, jenom není k nalezení," tvrdí manažeři programu NASA na internetových stránkách listu The Times.

Zmizení pavouka je už druhým nezvyklým incidentem na ISS v posledních dnech. Při výstupu do kosmu totiž astronautce Heidemarie Stefanyshynové-Piperové uletěl kufřík s nářadím.

Astronautům možná občas něco uletí, ale uprchlý předmět vědeckého výzkumu je novinka. Dvojici pavouků i s příslušným počtem much a larev na krmení vyslali do kosmu vědci z Coloradské univerzity, aby pomohli přitáhnout pozornost dětí a mladých lidí k výzkumu. Chtěli odpovědět na jednu otázku školáka: jaké pavučiny pavouci tkají ve stavu beztíže.

"Síť je víceméně trojrozměrná a vypadá, jako by byla prostě všude uvnitř pavoučí přepravky," uvedla astronautka Sally Magnusová s tím, že nelze vysledovat žádné pravidelné tvary či obrazce jako u pavoučích sítí na zemi.

Jeden, nebo dva?


Kde se pavouk nalézá, je zatím nejasné. Může totiž být v přepravce svého kolegy, která je plná sítí a nelze poznat, kolik tam je pavouků. Pavouk byl totiž stavem beztíže tak zmaten, že celou přepravku zaplnil sítěmi, aby nepoletoval.

Verzi "dva v jedné krabici" dávají přednost astronauti v raketoplánu, zatímco na zemi v řídícím středisku si experti myslí, že pavouk je někde v nákladovém prostoru raketoplánu.

Možné také je, že čilý pavouk se vydal na výlet po kosmickém plavidle. "Nevěříme, že by se mu povedlo utéct z nákladového prostoru," řekl náměstek ředitele programu ISS Kirk Shireman. "Jsem si jistý, že ho během následujících dní najdeme, jak si někde plete síť."

Největší experiment


Ztracený pavouk přitáhl pozornost k ISS v den, kdy uplynulo přesně deset let od počátku stavby stanice. Tu vědci na celém světě považují za jeden z největších a nejsložitějších vědeckých a technologických experimentů, které kdy lidstvo podniklo.

Na stanici spolupracují vedle vůdčí americké agentury NASA Rusko, Kanada, Japonsko a Evropská vesmírná agentura. Jejím prvním členem z řad států bývalého východního bloku se stala minulý týden i Česká republika. Počet členských států agentury se tak zvedl na osmnáct.

Zásobování stanice je závislé na ruských raketách a amerických raketoplánech. Oba druhy dopravy však v posledních letech trpí různými problémy a nedostatky, což komplikuje dlouhodobé plány vědců i politiků na cesty na Měsíc a Mars.

Nyní astronauti opravují anténu, další výstupy do kosmu se plánují v nejbližších dnech. I po ztrátě kufříku s nářadím mají prý dostatek vybavení, aby úkoly splnili.

Raketoplán Endeavour dopravil na ISS sedm astronautů a 14,5 tuny vybavení včetně dvou nových komor pro spaní, toalety, stroje na cvičení, ledničky a nového systému pro čištění vody. Systém má pro budoucí provoz stanice velký význam, protože má recyklací kapalných odpadů, a to včetně moči, výrazně přispět k zajištění dostatku pitné vody pro posádku ISS.

Systém na recyklaci moči astronauti poprvé zkouší během tohoto týdne. Vzorky odvezou s sebou na Zemi, než tuto vodu astronauti budou pít, musejí projít testy. Dostatek vody je velmi důležitý mimo jiné i proto, že v budoucnu by se měla posádka ISS rozšířit z nynějších tří na šest osob.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist