- Piráti nepřipustí, aby unesená loď byla osvobozena silou

- Počítače a špendlíky v boji proti pirátství

Řecká vláda oznámila, že somálští piráti propustili řecký tanker s chemickým nákladem, který byl unesen v září. Piráti však stále zadržují saúdskoarabský tanker s nákladem ropy a hrozí, že v případě napadení se budou bránit.

Piráti včera podle agentury AFP pohrozili, že pokud by se vlastník tankeru nebo některá cizí vláda pokusily zmocnit lodi silou, odpovědí jim se zbraní v ruce. "Jsme zde, abychom tanker bránili, pokud budeme napadeni," citovala AFP jednoho z pirátů.

Za osvobození tankeru je podle agentur ochotno bojovat několik desítek somálských povstalců z řad islámských radikálů, kteří se sjeli do somálského přístavu Haradheere. Podle svého mluvčího se chtějí pomstít za to, že piráti unesli loď patřící muslimskému státu.

Také mezinárodní společenství se nyní snaží zmobilizovat své síly v boji proti pirátům. Podle náměstka generálního tajemníka OSN pro mírové sbory Raisuddína Zenengy je nezbytné nasadit do boje proti somálským pirátům mnohonárodní síly, a to z Evropské unie, členských zemí NATO, Ruska, Indie a dalších států.

Pomoc obětem

Po dramatičnosti není v celosvětově nejdůležitější ohlašovně útoků pirátů ani stopy. Tiše tu bzučí počítače, tři pracovníci klidně sledují obrazovky - atmosféra je tu na hony vzdálena tomu, co se odehrává pár tisíc kilometrů západně u pobřeží Somálska. Tam jsou desítky námořníků v zajetí ničemných pirátů, od poloviny listopadu je mezi nimi i pětadvacetičlenná posádka saúdskoarabského supertankeru Sirius Star.

Ohlašovna sestává ze dvou malých místností v nenápadném kancelářském výškovém domě v malajsijském hlavním městě Kuala Lumpur. "Možná to tu všechno vypadá malé a bezvýznamné, přesto jsme ale jedním z klíčových hráčů v mezinárodním boji proti pirátství," říká Noel Choong, ředitel Střediska pro sledování pirátství při Mezinárodním úřadu pro námořní dopravu (IMB), jak se ohlašovací centrála oficiálně jmenuje. Je zapojen i do případu tankeru Sirius Star, za který chtějí piráti, jak se proslýchá, dostat mnohamilionové výkupné. Středisko pomáhá při "výměně informací a koordinaci záchranných pokusů," říká Choong. Víc toho nepoví, aktuální vyjednávání nekomentuje.

Na zdi má Choong mapu světa, na níž je vidět, oč tu jde. Desítky špendlíků jsou zapíchnuty ve světových vodách, jeden za každý ohlášený pirátský útok.

Špendlíky jsou všude

Těsno je především před východním pobřežím Afriky, notorickou pirátskou nástrahou, ale i u břehů Nigérie na západním pobřeží kontinentu. Špendlíky jsou i v Moluckém průlivu mezi Malajsií a Indonésií, jejich dnešní počet ale není nic proti tomu, kolik se jich tam ježilo ještě před několika lety, ujišťuje Choong. Boj proti pirátství v Moluckém průlivu patří k největším úspěchům.

Středisko v Kuala Lumpuru zřídila v roce 1992 Mezinárodní obchodní komora. "Když se nějaká loď stane terčem útoku, zalarmuje nás jako první a my okamžitě vyšleme volání o pomoc všem plavidlům v dané oblasti," říká Choong.

Pokud je to možné, udržují jeho spolupracovníci kontakt s posádkou napadené lodi a radí jejím majitelům ohledně styku s bezpečnostními úřady a dalšími pomocnými a záchrannými složkami. Obchodní a hlídkující válečné lodi jsou nepřetržitě informovány o pirátských aktivitách. Podle statistik střediska bylo za prvních devět měsíců letošního roku spácháno 199 pirátských útoků: na palubu 115 lodí se pirátům podařilo vstoupit, 31 jich odvlekli, 16 námořníků bylo zavražděno.

081124_07b.jpg

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist