- Řada romských rodin z Prahy prodala dekrety na byty a žije v ubytovnách na okraji města

- Do budoucna je to problém

Místo na pomezí pražských Vysočan a Hrdlořez, nedaleko honosné budovy Sazky, na časovanou sociální bombu na první pohled nevypadá. Na ten druhý už ano - zapadlá papundeklová ubytovna je totiž domovem desítek pražských Romů, kteří ještě nedávno bydleli v Nuslích, Karlíně, Libni nebo na Žižkově. Své byty za úplatu opustili. A tady, v nevábném místě sousedícím s rozlehlým areálem Pražských služeb, skončily celé romské rodiny.

Romové z Prahy "mizí"

Z polootevřených oken ubytovny se ozývá hlasitý mužský zpěv. Hraje kytara. Na dveřích je nápis zakazující v noci hluk. Uvnitř je teplo, hned za dveřmi je recepce, bar a krámek a v jednom. Role tvrdého toaletního papíru tu stojí deset korun, dvě deci březového šamponu pětadvacet, stejně jako desítka do kelímku.

Kolem recepce chodí muži jen v nátělnících a trenkách, okolo procházejí ženy s dětmi a prádlem na praní. "Bydlí se nám tu dobře, ale člověk musí mít práci a peníze. Jinak je to špatné," říkají místní obyvatelé před ubytovnou. V domě tvoří Romové většinu obyvatel, doplňuje je jen hrstka dělníků ze zemí bývalého Sovětského svazu. K ubytovně patří kemp.

"Tam se podívat nemůžete, jen po dohodě s majitelem," odmítá recepční žádost o vstup.

"Bungalovy máme volné už jen bez topení, ale za příplatek je dohoda možná," nabízí. V bungalovu pro čtyři stojí noc pět stovek, na ubytovně pro osobu 250 korun. Měsíc v Bungalovu tak vyjde na těžko uvěřitelných 15 tisíc korun.

"Ubytovny mají soukromníci a na obyvatelích často neúměrně vydělávají. Není výjimkou, že rodina v sololitové chatce platí opravdu patnáct tisíc. Problém je v tom, že je nikdo jinde neubytuje. Proto jsou paradoxně rádi, že vůbec mohou někde být, a mnozí si ani nestěžují," popisuje Jakub Čihák, ředitel sdružení R-mosty, které se stará na Žižkově o problémy romské komunity.

Podobných lokalit, rodících se malých ghett, je v Praze více. O téhle podobě velkoměsta nemá většina lidí ani ponětí. I když sami obyvatelé některých pražských čtvrtí potvrzují, že si odlivu Romů z domů a ulic ve svém okolí všimli. Kam "mizí", neřešili.

"V centru města začaly nemovitosti zdražovat, proto vzrostla poptávka po bytech v širším centru. Lidé, kteří neměli dostatek finančních prostředků, se museli stěhovat jinam," říká Helena Kačerovská z realitní kanceláře Maxima. V romské komunitě navíc panovala specifická pravidla. "Prodávali své dekrety na obecní byty, někdy za dvě stě tisíc, někdy klidně za padesát tisíc. Radnice tomu mnohdy tiše přihlížely a nyní se Romové nemají kam vrátit," popisuje Jakub Čihák. Kromě Prahy samotné původně pražští Romové bydlí i na ubytovnách v městech v okolí Prahy, například v Králově Dvoře u Berouna.

Janov není jediný

Podle odborníků může být sestěhování sociálně slabých Romů do nuzného bydlení v budoucnu velký problém. "Výsledky můžeme vidět už nyní v Janově, kde problém sociálně etnický přerostl do etnicko bezpečnostního. Podobná místa se stávají půdou pro lichvu, prostituci či organizovaný zločin," říká sociolog Ivan Gabal.

Všechna tato místa mohou být nebezpečná ještě z druhého důvodu. Nacionalistická Dělnická strana totiž své členy a příznivce, často z řad neonacistů, nabádá k pochodům do čtvrtí, kde Romové žijí. Její představitelé se nechali slyšet, že litvínovský Janov, kde byly střety s policií největší za posledních osm let, není jejich poslední zastávkou. Mezi dalšími cíli uváděli například i pražský Žižkov.

"Stát měl deset let na to, aby tu neutěšenou situaci řešil. Nyní z ní těží extremistické organizace. Rušení ghett bude stát nyní více peněz, bude mít menší efekt a nižší podporu veřejnosti," míní sociolog Gabal.

081124_03a.jpg

NA OKRAJI. Romové (nejen) z Prahy v řadě případů souhlasili s nabídkami majitelů domů a za úplatu se s celými rodinami stěhují ze svých bytů v »tradičních« čtvrtích Žižkov, Libeň či Karlín do okrajových částí města na ubytovny.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist