- Průzkum pro HN: Krize bude v Česku horší, než se čekalo

- Vláda chystá svůj "balíček"

- Sníží daně u zkrácených úvazkůÉra rychle rostoucích platů končí. Polovina českých firem v příštím roce svým zaměstnancům výplaty vůbec nezvýší. Jejich šéfové to uvedli v exkluzivním průzkumu Hospodářské komory pro HN.

"Musíme počkat, jak to bude vypadat se zakázkami, ale kdybychom si mohli vybrat, tak bychom nový rok začali bez růstu platů, a pak by se vidělo. Prioritou je pro nás udržet pracovní místa," potvrzuje Jan Pěnkava z ČZ Strakonice.

Průzkumu se zúčastnilo 1161 firem, jedná se patrně o nejrozsáhlejší podobné šetření mezi firmami od vypuknutí finanční krize. Třetina dotázaných manažerů chce přidávat pouze o inflaci, která podle odborářů bude činit 3,5 procenta.

Pokud by k tomu skutečně došlo, jednalo by se o nejnižší růst mezd v historii české ekonomiky. "Dosud platy rostly nejméně v roce 2005. I tehdy to však bylo o 5,2 procenta," dodává analytik společnosti Patria Finance David Marek.

Odboráři protestují. "I firmy, které chtějí přidat pouze o inflaci, by si měly uvědomit, že v mnoha případech z toho mohou vzniknout nepříjemné konflikty," říká Josef Středula z odborového svazu Kovo.

"Zaměstnanci a odboráři si musí uvědomit, že zvýšení platů může být nakonec vykoupeno určitou redukcí pracovních míst," říká Petr Kužel, prezident HK.

Řada firem ale propouštět bude: podle průzkumu s tím příští rok počítá každý čtvrtý podnik. Jen za poslední měsíc takové plány oznámilo zhruba pětadvacet společností, naposledy například tachovský Alfa Plastik či letňanská Avie.

Podnikům během pár měsíců prudce poklesly zakázky a 70 procent jich v průzkumu uvedlo, že příští rok nebude nijak rozšiřovat výrobu. "Sice máme plány na nové projekty, ale budeme rádi, když nám vyrovnají pokles stávajících zakázek," potvrzuje Kvido Štěpánek ze společnosti Isolit Bravo.

Mezinárodní měnový fond Česku předpověděl, že růst příští rok zpomalí na 1,5 procenta. Ministři začali poté mluvit o tom, že by v takovém případě chtěli připravit balíček opatření na pomoc podnikům.

Podle ministra práce Petra Nečase půjde například o novelu zákoníku práce, aby firmy mohly snáze zaměstnávat lidi na částečný úvazek, kdy Nečas počítá se "slevami na sociálním pojištění". Kromě toho se již projednává snížení nemocenské a příspěvku na politiku zaměstnanosti.

081128_01a.jpg