Premiér Mirek Topolánek naplánoval kvůli finanční krizi rozsáhlé snížení daní a pojistného, které jde v některých bodech podstatně dál než loňský reformní batoh.
DOKUMENT: Prohlášení Mirka Topolánka k dopadům finanční krize na ČR |
Součástí nového balíčku je snížení daní a odvodů pro firmy, zvýšení důchodů a mezd pro státní zaměstnance a překvapivá novinka ve financování důchodů: lidé by mohli posílat jedno procento z odvodů na sociální pojištění rovnou na penzi svých rodičů. Podle ministra práce Petra Nečase by taková změna vedla k vyšším důchodům pro ty, kdo mají více dětí. Naopak bezdětní poplatníci by měli odvádět o procento víc.
Kromě úplných novinek Topolánek do balíčku započítal některé věci, za něž bojuje již delší dobu - včetně snížení sociálního pojištění o půldruhého procenta pro zaměstnance, což je návrh, s nímž minulý týden ve sněmovně narazil na nedostatek hlasů.
Totéž koalici hrozilo i na včerejší mimořádné schůzi, kde Topolánek svůj balíček zveřejnil. Nakonec ale vládě pomohl poprvé od prezidentské volby vyloučený člen ČSSD Evžen Snítilý. Pokud se tak zachová i příště, může to být pro vládu rozhodující hlas, až se bude o balíčku hlasovat.
Zatím ale není jasné, kdy budou všechny krizové nástroje nasazeny. Vláda k nim chce sahat totiž v okamžiku, kdy bude opravdu nejhůř. K nasazení kompletního balíku dojde jen v okamžiku, kdy budou prognózy varovat před poklesem ekonomiky pod dvě procenta. "Buďme mimořádně opatrní, protože ty dluhy za nás nikdo nezaplatí," říká ministr financí Miroslav Kalousek a dodává, že riskantní nasazení balíčku by mohlo vést jen ke zbytečným výdajům.
Ministři proto ani nechtěli včera mluvit o tom, kolik by celý balík stál. "Nejsem oprávněn to prozradit," uvedl Nečas. Kombinace všech navržených opatření by ale znamenala zvýšení výdajů o desítky miliard korun. Topolánek to zčásti slibuje pokrýt úsporami, ale v krizovém scénáři se počítá také s tím, že by vzrostl i rozpočtový deficit.
Průběžné nasazování reforem a čekání na dopady krize se příliš nelíbí ekonomům. "Nejtěžší období bude na začátku roku, proto by se krizová opatření měla nasadit nejlépe od Nového roku," tvrdí David Marek z Patria Finance, jinak jsou ale ekonomové spíše potěšeni.
Opozice Topolánka kritizuje. "Vláda reaguje pozdě a chybně. Bohužel to bude mít konkrétní dopady na život obyvatel v příštím roce," řekl stínový ministr financí Bohumil Sobotka z ČSSD.
"Balíček kombinuje postupy, které souvisí s dlouhodobější reformní snahou, jde o doporučení, která dává i MMF či Světová banka. Je dobré, že z materiálu je cítit důvěra ve finanční sektor," říká Daniel Münich, ekonom institutu CERGE-EI.
David Marek: Česká ekonomika: tři scénáře pro tři roky
Ondřej Schneider: Státní rozpočet na rok 2009: vláda má pravdu, opozice i Tlustý se mýlí
Krizový balíček má podpořit i poptávku. Podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase to zajistí kombinace zvýšení platů zaměstnanců ve veřejné správě a snížení odvodů na sociální pojištění.
"Domácnostem díky tomu zůstane o 18 miliard korun více," tvrdí Nečas. Zatíží to ale rozpočet minimálně 2,5 miliardy, které chce vláda dát na platy, k pokrytí inflace.
Právě rozpočet, který je nastaven optimisticky podle dříve očekávaného čtyřprocentního růstu, by se v případě schválení měl hned v lednu a únoru znovu otevřít a měnit podle situace.
"Bude nutné hledat taková citlivá řešení, kroky a nástroje, které budou mixem výše zmíněných postupů a nástrojů a které budou reflektovat stupeň ohrožení naší ekonomiky," vysvětlil premiér. Shrnul i strategii vlády: Obnovení důvěry ve finančním sektoru, stabilizace a zpružnění ekonomického prostředí a impulzy k růstu ekonomiky.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist