Na jméno českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga není nutné plýtvat dechem. Obvykle o něm stačí mluvit jako o knížeti a je jasné, o kom je řeč. Navzdory tomu, že používání šlechtických titulů zakázalo někdejší Československo zákonem - před rovnými 90 lety.

I když zákon formálně stále platí, žádné sankce za titulování nikomu nehrozí. Sami šlechtici si prý ale na své dávné tituly nijak zvlášť nepotrpí. "Šlechta se mezi sebou už netituluje. Je to víceméně výjimečné. Nanejvýš při oficiálních příležitostech. To se však děje jen ze slušnosti vůči ostatním lidem," říká historik monarchistické strany Koruna česká Jaromír Stach-Černín. Zákon, který tituly lidem modré krve odebral, je podle něj neškodný. "Mohu někomu říci "hrabě", a on se tak může nazývat. Mohu být upozorněn na to, že porušuji zákon, ale nenásleduje žádná pokuta," vysvětluje.

Pokuta i vězení


Za první republiky ovšem šlechticům za titulování kníže, vévoda, baron či hrabě hrozil i trest odnětí svobody a vysoké peněžní pokuty.

"Šlechtictví a řády, jakož i veškerá z nich plynoucí práva, se zrušují, rovněž tak tituly, pokud byly udělovány jako pouhá vyznamenání," praví se v devadesát let starém dokumentu, pod nímž jsou podepsáni předseda vlády Karel Kramář a ministr vnitra Antonín Švehla.

"Zákon z roku 1918 vznikl v takové revoluční atmosféře a odrážel rovnostářskou tendenci. Po 90 letech ale pozbyl takzvané sankční složky," vysvětluje předseda monarchistické strany Koruna česká Václav Srb. Rodové tradice české aristokracie však podle něj odebráním titulů nezanikly. "Nikdo nepřestane být šlechticem jen proto, že někdo vydá dekret o tom, že jím není," podotýká.

Nejjasnější kníže


Oslovení jako "Vaše hraběcí milosti" v případě hraběte nebo "vysokorodý pane" u barona už z jazyka prakticky zcela vymizelo.

"Je to sice poetické, ale z moderní řeči se vytratilo," poznamenává Srb.

Podle Stacha-Černína by se současní šlechtici při oslovení "milostivý pane" už spíše ošívali. "Když se znají, říkají si jménem nebo příjmením. U knížete se používalo oslovení "Vaše jasnosti"," upřesnil.

Coby jasnost tak může být oslovován právě i ministr zahraničí Schwarzenberg, i když celý jeho titul prý zní "jeho jasnost nejjasnější kníže".

Současná česká společnost má nicméně k titulům pozitivní vztah.

"Každý se rád chlubí známostí s knížetem nebo s hrabětem. Souvisí to celkově s jakýmsi kultem titulů, a to nejen šlechtických. Ve světě to mimo střední Evropu nemá obdobu. Je tam dvojaký, paradoxní vztah," míní Srb.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist