Krajkový vzor křehce vykreslený cukrem na koláči s čokoládovým krémem z luxusní čokolády značky Valrhona taje na jazyku. Sýr a malinové pusinky připomínají šifonové šaty návrháře Alexandra McQueena a člověku přímo vtančí do úst.

Nejde o fantazie oběti módy. Společnost Pret-a-Portea v hotelu Berkeley v londýnském Knightsbridge podává na módních čajích jedlé verze návrhářských kolekcí, které každý půlrok aktualizuje.

Z módy do módy


Hoteloví šéfkuchaři chodí na módní přehlídky a nechávají se inspirovat barvami a vzory nových kolekcí a pak konzultují s módními editory módních magazínů poslední trendy a nejtypičtější kusy sezony.

Čaj se podává v porcelánu návrháře Paula Smithe, který vznikl ve spolupráci s Thomasem Goodem z londýnského Mayfairu. Tácy, šálky, hrnečky a omáčníky zdobí Smithovy duhové proužky a talíře jsou přehlídkovým molem pro chutné cukrovinky.

Místní verzí žluté kabelky Maze od značky Smythson je banánový koláč zdobený veškerými detaily, které zdobí pravou koženou brašnu, včetně dokonce zlaté přezky.

Jedlou verzi červeného kabátu od Valentina - čokoládové koláče - tak vhodně krášlí zlaté knoflíky.

Místní čaje mají být vhodným ukončením zběsilého nákupního odpoledne v Knightsbridge charakteristického honbou za nejedlými verzemi posledních výkřiků módy, ať už v obchodním domě Harrods nebo Harvey Nichols. Čaj v Berkeley už se stal institucí. Dokonce si jej lze nechat doručit domů na pistáciové a dětsky růžové Vespě, což je služba zákazníkům, kteří považují tento luxus za tak nezbytný, že ho chtějí mít doma.

Modelka Naomi Campbellová, herečka Gwyneth Paltrowová a návrhář John Galliano usrkávali čaj v sametové temnotě plyšového hotelového Karamelového pokoje dvě hodiny a každý, kdo chce učinit totéž, by měl počítat až s měsíční rezervací. Cena čaje začíná na 35 librách a podává se denně od 13.00 do 18.00.

Pestrá galerie


O něco východněji u vchodu do Královské akademie u Burlingtonských zahrad je další módou poznamenaná jídelna v galerii současného umění. Pestrou populární restauraci Flash založili Pablo Flack a David Waddington z Bistrotheque, jídelny v úplném středu čtvrti Bethnal Green.

Bistrotheque byla čtyři roky legendou díky svým opulentním večírkům a výraznému dekoru. Nižší nájmy na východě Londýna a tamní multikulturní prostředí z ní učinily volbu pro nové kreativce.

Usazen pod zkoumavým pohledem chobotnice namalované na zdi popisuje Flack důvod založení restaurace v centru Londýna. "Bistrotheque je v zásadě opravdu dobrá místní restaurace, kterou drží místní umělecká scéna. Slyšela o ní spousta lidí, nestojí jim ale za to, aby jeli tak daleko, a tak si řeknou - půjdeme do Flashe a budou to brát jako snazší způsob, jak vyzkoušet něco jako Bistrotheque," vysvětluje.

Flash je možná dostupnější, ale nemá o nic horší atmosféru, i díky tomu, že v prostředí galerie se jídlo stane uměním. Architekt David Kohn vytvořil pokoj v pokoji, použil boxy ke skladování uměleckých předmětů, pomalované a zdobené různými umělci a návrháři.

Jako základ se podává kvalitní maso nebo ryby s nápaditými přílohami, například smažené hovězí s chilli, pečenými paprikami a mandlovým merlíkem.

Stejně jako časově omezené módní kolekce i pojíst ve Flashi bude možné jen dočasně - do 19. ledna a téměř na celou tuto dobu už má restaurace "vyprodáno".

"Výzdoba, jídlo, které se podává na čínském porcelánu, to celé je zamýšleno jako jedno období, záblesk," vysvětluje Flack, který stojí také za malou, ale významnou londýnskou oděvní značkou House of Jazz. "Je to jako navrhovat kolekci... přemýšlíte o každém detailu," podotýká.