LUDMILA KRAMOLIŠOVÁ, PŘEDSEDKYNĚ KONTROLNÍ KOMISE ZÁLOŽNY PRIA

Právní bitvu za odškodnění záložny Pria vede po uvěznění Františka Zoubka jeho sestra Ludmila Kramolišová (61). Temperamentní architektka je šéfkou kontrolní komise záložny Pria a dokončuje studia práv na Masarykově univerzitě. Studiem si prý jen potvrdila, že stát vůči záložnám spustil koncem 90. let na politickou objednávku likvidační kampaň. Ludmila Kramolišová poskytla HN rozhovor s podmínkou, že vyjde bez fotografie.


HN: Proč by měly vládě koncem 90. let náhle začít vadit kampeličky?

Protože začaly odsávat vklady občanů z bank. Chystala se privatizace České spořitelny, nevyhovovalo, že jí záložny berou klienty.


HN: Ale řada kampeliček skutečně byla riziková.

Některé záložny nebyly dobře řízené. Ale tlak začal potom, co v nich prudce začaly růst vklady. Vždyť jenom nám v roce 1999 po zavedení systému, který umožnil založit účet korespondenčně, a po zvýšení úroků, stouply za devět měsíců z 30 na 248 milionů korun.


HN: Jak fungovala Pria? Šéfem byl bratr, vy jste vedla kontrolní komisi. To těžko byl nezávislý dozor.

Ale v té záložně pracovala celá naše rodina! Bratr zapojil všechny: ženu, dcery, zetě, mne, mé dcery, přátele! Všichni jsme dělali zadarmo, záložna měla až do konce roku 1998 zadarmo nájem kanceláří i vedení účetnictví - to dělala bratrova firma LVP. A on pracoval 16 hodin denně, od pondělí do neděle.


HN: Právě obchodní vztahy s LVP byly jedním z důvodů k zásahu úřadů proti Prie. Záložna zaplatila za dluhy, které měla LVP. Klienti tak vlastně zaplatili dluh pana Zoubka.

Nešlo o placení dluhů. Tou operací se Pria stala věřitelem LVP. To byl pro záložnu ziskový obchod. Smlouvy se později prověřily a byly v pořádku. Až do příchodu nuceného správce byla záložna zdravá. Podle účetní závěrky ke dni uvalení nucené správy Pria vykazovala zisk, byla likvidní.


HN: Chcete říct, že ztrátu v Prie uměle vytvořil správce?

Jistě. Kdyby byly výnosy regulérně zaúčtovány, byla Pria v asi 14milionovém zisku. Ztráta, kterou pak vykazoval správce, byla tvořena nesmyslně vysokými opravnými položkami a výplatami úroků z vkladů členům. Úroky byly opravdu vysoké, chtěli jsme je snížit.


HN: Právě vysoké úroky, jež kampeličky dávaly, byly jedním z důvodů, proč před nimi ekonomové začali varovat. Vysokými úroky jste lákali klienty. Bylo to takové letadlo, ne?

Jestli byly kampeličky letadlo, tak musí být letadlo i banky.


HN: Váš bratr a neteř byli odsouzeni kvůli čtyřem obchodním operacím, jež podle soudu Priu poškodily. Pria třeba investovala do rekonstrukce domu, který patřil paní Zoubkové.

Ale ty investice by byly ziskové, kdyby se do toho nevložil dohled! Bratr byl odsouzen za to, že právně - slyšíte, právně, nikoliv fakticky - nezajistil návratnost. Proč by ale právně zajišťoval vztah s vlastní ženou, s osobou, kterou ovládal!


HN: Dalším překročením zákona byly překvapivě vysoké platby, jež Pria posílala spřátelené firmě Grüntrans. Třeba za vytipování domu, který záložna kupovala od města za pět a půl milionu korun, se Grüntransu zaplatilo pět milionů. Je to normální?

My jsme Grüntransu platili za cenné informace. Podle posudku měl dům cenu minimálně osmi milionů korun. My jsme platili Grüntransu za informace, že jej chce jen jediný zájemce, kolik ten zájemce může městu nabídnout a podobně.


HN: To vypadá, že jste přes Grüntrans posílali úplatky na radnici.

No (smích), já detaily neznám, víc vám k tomu neřeknu.


HN: V obžalobě proti vašemu bratrovi byly úvěry, jež Pria poskytla dvěma členům družstva bez úročení, čímž se sama připravila o zisk z těch operací. Proč?

To souviselo s obchodem s akciemi Pojišťovny Universal. Bratr dostal nabídku na výhodnou koupi 66,7 procenta akcií Universalu...


HN: Kampelička ale nesměla akcie nakupovat, ne?

Taky kvůli tomu Pria založila dceřinou firmu MLM, ta je kupovala. Ale kdyby si MLM celý ten balík nechala, musela by nabídnout ostatním akcionářům odkup. Tak se bratr rozhodl balík rozdělit a část akcií převedl na dva družstevníky, kteří na to dostali úvěr. Na jejich akcie měla Pria zástavní právo, bratr je plánoval se ziskem prodat.


HN: Povinnost většinových vlastníků nabídnout odkup je v zákoně proto, aby byla chráněna práva menšinových akcionářů. Vy přiznáváte, že jste to pravidlo obešli. Obcházeli jste zákon...

Obcházeli, samozřejmě. Ale o to se snaží každý podnikatel. Kdo chce vydělat, musí se pohybovat na hraně zákona. Každý zákon se dá vyložit tak i tak, v můj i váš prospěch, je to jen slovo. Výklad závisí na soudci. O tom je přece právo.


HN: Jedním z bodů obžaloby proti vašemu bratrovi byla transakce, při níž záložna poslala francouzské franky v hodnotě milionu korun dceřiné firmě MLM na koupi zlatých dolů v Africe. To jste mysleli vážně?

Ale to by byla bezpečná a výnosná investice. Jeden Františkův známý, geolog, dělal v Africe v Burkině Faso geologický průzkum. Objevili tam mimořádně silnou zlatou žílu a dostali možnost vstoupit do firmy, jež měla licenci na těžbu v tom ložisku. Dceřiná firma záložny Pria - MLM - chtěla koupit padesát procent v té firmě s těžební licencí.


HN: Nebyl to moc riskantní podnik?

Vůbec ne. Bratrův známý byl poctivý člověk, inženýr, seriózní, to poznáte už podle obličeje. František to jel do Afriky prověřit. Na tom ložisku se těžilo načerno, tolik tam bylo zlata. Bratr přivezl valouny, které se našly úplně na povrchu. Jistě, bylo v tom riziko. Ale náklady na rozjezd těžby byly jen asi dvacet milionů, bylo to neuvěřitelně výhodné. Pak se to nerealizovalo, přišla do toho nucená správa.


HN: Na čem stojí vaše argumenty, podle nichž byla nucená správa na Priu uvalena nezákonně?

Všechny kampeličky, na které byla uvalena nucená správa, nebyly likvidní - všechny, kromě Priy. Úřad dohledu nad záložnami u nás udělal kontrolu, ale ta nezjistila, že nejsme likvidní. Ani nemohla. A tak nucenou správu zdůvodnili tím, že jsme postupovali v rozporu se zákonem. Ale všimněte si, ani jednu z operací, kvůli kterým na nás nucenou správu uvalili, neoznačil za nezákonnou žádný soud, bratra odsoudili kvůli jiným věcem. To všechno byly ziskové transakce, byla to jen záminka. Nucená správa na Priu byla vyhlášena na základě špatných zákonů, špatného právního řádu, v situaci, kdy nefungovalo správní soudnictví.


HN: V tomhle vám dal soud ve Štrasburku za pravdu.

Nucená správa byla vyhlášena na základě kontroly, a my jsme ani neměli možnost přezkoumat kontrolní protokol. Nebylo, kde ho nechat přezkoumat. Nebyl žádný subjekt, který by mohl podat správní žalobu proti nucené správě. Přitom záložna byla zdravá. A bratr měl spoustu nápadů, jak zhodnotit peníze z vkladů. Já netvrdím, že někdy neudělal chybu. Ale byl to nucený správce a Úřad pro dohled, kdo připravili Priu o miliony. Ne František, který je ve vězení za nějaké nesmysly.