Sklářská společnost Crystalex Nový Bor, která je součástí skupiny Bohemia Crystalex Trading, ukončí výrobu v závodě v Hostomicích na Teplicku. Propuštění 136 zaměstnanců už oznámila úřadu práce. Závod od 20. prosince nevyrábí a většina zaměstnanců čerpá dovolenou. Po Novém roce zůstanou doma se 60 procenty mzdy, výpovědi dostanou do konce ledna.

Hlavním důvodem ukončení výroby je končící životnost tamní sklářské pece, na jejíž generální opravu není dost prostředků, řekl mluvčí společnosti Karel Samec.

K uzavření pobočky, která má podobný výrobní program jako hlavní závod v Novém Boru, vedl firmu také úbytek zakázek. Podle Smace hlavně v Rusku.

Ze stejného důvodu čerpá 80 procent ze 1733 zaměstnanců Crystalexu od 20. prosince do 4. ledna dovolené. V provozu zůstaly jen dvě automatické linky v Novém Boru. Nepracuje se ani v závodech v Karolince a Vrbně pod Pradědem. Na 400 tamních zaměstnanců zůstane doma až do 18. ledna a spolu s nimi i 220 lidí z kmenového závodu v Novém Boru. "První týden budou čerpat dovolené, v tom druhém jim bude firma vyplácet 60 procent mzdy," dodal Samec.

Crystalex je stejně jako celá skupina BCT od 22. září v insolvenčním řízení kvůli nedostatku provozního kapitálu. Zatímco další sklárny skupiny - Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou a Sklárny Bohemia v Poděbradech - už jsou v konkurzu, Crystalex chrání do konce roku před věřiteli moratorium. Městský soud v Praze ho vyhlásil 2. října na majetek Crystalexu, mateřské BCT a Skláren Kavalier. Majitelé už formálně podali návrh na prodloužení moratoria o dalších 30 dní, což jim zákon umožňuje. Věřitelé jsou však ochotni jednat o podmínkách jeho prodloužení jen v Kavalieru, kde moratorium skončí až 2. ledna.

Bez souhlasu věřitelů soud moratorium v Crystalexu ani v BCT neprodlouží, a obě firmy tak skončí v úpadku. Po něm by mělo v průběhu několika týdnů následovat vyhlášení konkurzu, který majitelé navrhovali už od začátku insolvenčního řízení. "Moratorium mělo pomoci překlenout období po zahájení insolvenčního řízení a udržet klíčovou výrobu skupiny, v jeho průběhu ale nelze dokončit prodej firem, to umožní až konkurz," řekl Samec. Dodal, že snahou majitelů je udržet co největší část firmy v provozu až do příchodu nového vlastníka.

BCT je největším výrobcem užitkového skla v Česku a ještě v září zaměstnávala na 5000 lidí. O práci ale už od té doby přišlo téměř 2000 zaměstnanců skláren ve Světlé a Poděbradech. Hromadné propouštění ohlásily i firmy majetkově spjaté skupiny výrobců porcelánu Porcela Plus, kde může o práci přijít až 1800 lidí.