Přestože je válka v Gaze nepřístupná novinářům, obrázků z ní přibývá. Na videoserveru YouTube. Po izraelské armádě si zřídil vlastní kanál i Hamás.

Rozdíl ve zkušenostech s propagandou i ve financích je patrný na první pohled. Palestinský PalTube trápí technické problémy a často není provozuschopný vůbec.


Podívejte se na ukázku propagandy Hamasu

Nejsledovanější klip v kategorii "odbojové frakce" zhlédlo do včerejška několik tisíc lidí. Ukazuje skupinu bojovníků Hamásu střílejících ze zbraní. "Nepřítel bude poražen a bude zbaběle ustupovat," uvádí jeden ze sloganů.¨

Stránka paltube.com, založená v Moskvě, nabízí i zpovědi bojovníků Hamásu a ofenzívu v Gaze označuje za "sionistický holocaust". "Je to fenomén, který se stal módní s americkou kampaní Baracka Obamy," popisuje oblibu serveru YouTube v politice izraelský sociolog Jerome Burdon. "I ta nejkonzervativnější instituce dnes musí myslet na YouTube."

Izraelská invaze pokračuje dnes už devatenáctý den, mrtvých je přes devět set a humanitární organizace varovně poukazují na rostoucí počet uprchlíků: vnitřně vysídlených Palestinců. Je jich kolem devadesáti tisíc.

Tanky se blíží k centru hustě obydlené, půlmilionové metropole Gazy. Armáda vylučuje, že by v nejbližších dnech ofenzívu ukončila - odhaduje se ještě nejméně týden. Zasaženo bylo také patnáct tunelů na hranici pásma s Egyptem.

Armáda včera informovala izraelské poslance, že způsobila Hamásu velké ztráty a že odvádí "skvělou práci".

K inzerování svého úspěchu rovněž využívá YouTube, kde má kanál nepoměrně profesionálnější a nákladnější, než jsou videa Hamásu.

Některé záběry zhlédly už statisíce lidí. Obrázky mrtvých a raněných civilistů, dominující na PalTube, se zde nevyskytují. Hovoří se o "přesných leteckých úderech" a "neutralizaci cílů".

K nejsledovanějším záběrům, s téměř čtyřmi sty tisíci kliknutími, patří rok staré video snažící se dokázat, že pozemek školy spravované OSN v Gaze se už tehdy využíval ke střelbě na Izrael.

Vojáci posílají vlastenecké vzkazy domů, ukazují zaminované školy a argumentují tím, že Hamás využívá lidské štíty.

"My v Izraeli nepoužíváme synagogy ke skladování raket," upozorňuje na jedné z nahrávek, ukazujících bombardovanou mešitu, izraelská vojenská mluvčí Avital Leibovichová.

Poslední vývoj v Gaze

 

Sféru internetu už dříve Izrael označil za regulérní "bojiště". Zatím na něm však nevítězí - veřejné mínění je stále proti invazi.

Ve světě pokračují protiizraelské demonstrace a krveprolití v Gaze má za následek desítky antisemitských útoků v Evropě.

Neznámí útočníci včera zapálili pohřební kapli na židovském hřbitově ve švédském městě Malmö, šlo už o třetí útok na stejný objekt během posledních týdnů.

Podobné incidenty se nyní odehrávají také ve Francii, Británii a dalších evropských zemích.

090114_07_1.jpg