I v nejistých dobách finanční krize nabízí české akcie jednu jistotu - dividendy. Akcie jsou po mohutném propadu z loňského roku totiž nejlevnější za pět let, firmy však podle odhadů analytiků pro agenturu Bloomberg budou vyplácet stejné nebo dokonce o málo lepší dividendy. Zisky největších burzovních firem, jako je ČEZ nebo Telefónica O2, totiž navzdory krizi vzrostou. Třeba ČEZ podle analytiků loni vydělal rekordních 48,6 miliardy korun.
To znamená jediné - stejnou nebo i vyšší dividendu jde pořídit i o víc než o polovinu levněji než v předchozím roce.
Loni v únoru šlo například koupit jednu akcii ČEZ za 1238 korun a v průběhu roku byla vyplacena dividenda 40 korun na akcii. V současnosti však jedna akcie ČEZ stojí jen 685 korun a očekávaná dividenda z loňského zisku je 50 korun na akcii. Za výrazně méně se tak jde dostat k výrazně vyššímu "dividendovému bonusu".
Ve světě přitom taková situace zdaleka nepanuje. Třeba v USA se spolu s akciemi prudce propadly i zisky podniků a s nimi i dividendy. Některé firmy se je dokonce rozhodly nevyplatit vůbec.
Nejlepší je Orco, ale...
Není to však ČEZ, který je, co se týče dividend, úplně nejlepší investicí. Tradičních 50 korun na akcii bude zřejmě vyplácet Telefónica O2. To je při současné ceně akcie 414 korun výnos 12 procent. Tedy o hodně více, než dokáže zajistit většina "bezpečných" penzijních a peněžních fondů nebo státní dluhopisy.
Ještě více by se přitom mohlo vydělat na dividendách developera Orco. Podle Bloombergu totiž na jednu dvousetkorunovou akcii vyplatí 1,27 eura - po přepočtu 37,3 koruny. To je k současné ceně akcie výnos téměř 20 procent. Velká část analytiků si však myslí, že Orco nepodělí akcionáře vůbec. "Firma byla loni v hluboké ztrátě, nemyslím si, že by vůbec něco vyplácela," říká analytik Patria Finance Robert Keller. Představitelé Orca odmítli dividendy komentovat.
U některých firem, jako je třeba rakouská Erste Bank, ale i znojemský Pegas, promluví do výše "bonusu pro akcionáře" i kurz koruny. Vyplácejí je totiž v eurech.
Po katastrofálním osmdesátiprocentním propadu cen akcií jsou extrémně výnosné i dividendy důlní NWR, kterou vlastní majitel HN Zdeněk Bakala. Firma je však vyplácí po pololetích, a tak si ten, kdo akcie koupí, teď přijde jen na polovinu loňského výnosu. Na druhou stranu se může těšit na dividendy za první letošní půlrok.
Nic není jisté
I s vysokou dividendou je však možné prodělat. Přes obrovské ztráty, které české akcie potkaly - burza od začátku loňského roku přišla o 60 procent - mohou totiž ceny akcií dál padat.
Bude záležet na tom, zda světová ekonomika začne znovu růst a "probudí" se ze současné recese. Dividenda tak nemusí zdaleka vykompenzovat další pokles ceny akcií.
Dividendu s akcií si přitom půjde koupit ještě během následujících měsíců, kdy mohou být ještě levnější. O tom, kdy přesně, rozhodnou valné hromady jednotlivých firem. Již teď však včera akcie firem s vysokou dividendou, jako jsou ČEZ a Telefónica, doporučila nakupovat rakouská Raiffeisenbank.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist