O tom, že Moskva je nejdražší město světa a byty jsou zde nabízené i za částky dosahující mnoha milionů USD, se všeobecně ví. Přesto cena nejdražšího lednového prodeje luxusního bytu překvapuje: 34 milionů USD, byť za 682 metrů čtverečních. Ani tento vrcholek cenové pyramidy nemůže však skrýt dramatický pád ruského trhu nemovitostí. "Jestliže ještě v srpnu 2008 dosahovala průměrná cena luxusního moskevského bytu 74 tisíc USD, v únoru 2009 to je sotva 51 tisíc USD," říká Valerij Barninec, generální ředitel realitní kanceláře DOKI. Ceny od konce loňského roku pod tlakem současné globální krize dramaticky klesají v celé šíři segmentu nemovitostí. Dokonce rychleji, než tomu bylo v krizovém roce 1998. Deník Vzgljad, zabývající se i oblastí nemovitostí, přinesl dokonce informaci, že počátkem letošního ledna klesaly ceny bytů ve všech ruských regionech v průměru o jedno procento denně. Tento trend by měl podle analytiků pokračovat i v dalších měsících, a tak do konce jara by se byty v Moskvě měly prodávat o 15-20 procent levněji. Někteří odhadci hovoří ale o propadu v desítkách procent. "Pokud se udrží hypoteční úroky ve výši 15-18 procent, což dnes nabízejí všechny velké banky, takové kredity budou dostupné pouze za podmínky výrazného poklesu cen bytů nejméně o čtyřicet, padesát procent," soudí Kirill Pachomov, analytik společnosti Otevřené bytové investice. Podobné názory nejsou ničím výjimečným. V lednu se několikaprocentní pokles cen projevil v tom, že "byznysové" moskevské byty se daly pořídit v průměru za 6 tisíc USD, novostavbový průměr se pohyboval kolem 3,5 tisíce USD.
Navíc vzhledem k dopadům krize na stavebnictví, propadu poptávky a kurzu rublu, se řada developerů rozhodla zbrzdit či úplně zastavit své projekty. Ostatně i developeři jsou oběťmi současné doby - jak se domnívá Leonid Zemcev, zástupce generálního ředitele společnosti Domostrojitěl, z celkového počtu nezůstane více než 20 procent. Již nyní se ale projevuje problém v množství nedostavěných objektů. Toto zmrazení podle některých odhadů představuje 75 procent veškerých staveb bytů, což místním orgánům dělá těžkou hlavu. V řadě případů přistoupily proto k výkupu těchto staveb - polotovarů za fixovanou cenu. Jejich aukční prodej se však v Moskvě a v Petrohradu nepovedl, odborníci neradí pouštět se do podobných transakcí. "V žádném případě nekupujte rozestavěné objekty," radí Irina Mogilatova, generální ředitelka společnosti Tweed. Svůj názor vysvětluje tím, že rozestavěný objekt se v současné době může velmi prodražit.
V každém případě, vedle poklesu cen nemovitostí, a to se týká i zajímavých parcel a kancelářských ploch, současná krize bude tlačit stavební firmy do daleko efektivnějšího a ekonomičtějšího způsobu budování objektů.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist