- Ve Spojených státech rostou obavy z přílišné závislosti na Číně
- Rostoucí význam Asie potvrdila šéfka diplomacie Clintonová první zahraniční cestou
/Od našeho zpravodaje ve Washingtonu/
Dnešním příjezdem do Číny završí Hillary Clintonová svoji první zahraniční cestu v roli šéfky americké diplomacie. A jak sama řekla před startem své asijské mise minulý víkend v New Yorku, dobrý vztah s Pekingem je pro "Washington zásadní věcí, což je ještě jasnější v současných těžkých ekonomických časech".
Mnozí Američané, kteří dennodenně kupují v obchodech stále více zboží s označením Made in China, si ovšem nejsou tak úplně jisti, jaké má Peking vlastně úmysly. A z jejich vyjádření lze spíše cítit obavy, že Američané jdou v ekonomice dolů právě na úkor čínského vzestupu.
Tak například před několika týdny v Detroitu se sice na tamním autosalonu americké automobilky předháněly v představování budoucích modelů na elektrický pohon a hybridních aut, jež kombinují spalovací motor s elektřinou, ale byla to čínská automobilka BYD, které věnoval velký článek deník Wall Street Journal.
Ta totiž už elektrické vozy prodává a vzhledem k tomu, že se vyvinula z původního provozu na výrobu elektrických baterií, má i předstih před americkou konkurencí v nejdůležitější součásti elektromobilů - tedy bateriích.
Čínský Hummer?
K tomu ještě připočtěme nedávnou informaci, že v lednu se v Číně vůbec poprvé prodalo víc aut než v USA, a k pokoření amerického sebevědomí stačí už jen nepotvrzené dohady, že právě čínský výrobce má zájem o koupi značky Hummer, které se bude muset takřka krachující firma GM vzdát.
"Od ledna 2001 do ledna 2009 zmizelo z USA 4,4 milionu pracovních míst ve výrobním sektoru," píše na svém blogu známý konzervativní komentátor Patrick Buchanan. Jeho přesvědčení, že se tak děje právě kvůli přesunu výroby do Číny, charakterizuje další "čínskou" obavu současné Ameriky: Vyrábí se v USA ještě vůbec něco, nebo vše převzala Čína?
Podle průzkumu Gallupova ústavu si takřka polovina Američanů myslí, že Čína, nikoli jejich jejich země, je "vedoucí světovou ekonomikou". Přispívají k tomu zprávy o obrovském deficitu vzájemné obchodní bilance. V dolarovém objemu Čína do USA dováží pětkrát víc zboží, než putuje opačným směrem. A některé věci se v Americe úplně přestaly vyrábět.
V 60. letech Amerika vyráběla přes 90 procent "svých" bot. V současnosti stejný podíl dováží. A na krabicích s iPody od kdysi ryze americké firmy Apple je také napsáno Made in China, byť s dodatkem, že patent je to kalifornský.
Někteří američtí ekonomičtí novináři se snaží zemi dodat sebedůvěru, když dokladují, že Spojené státy stále mají vlastní nezaměnitelné a úspěšné výrobky. Například zemědělskou mechanizaci značky Deere & Co. nebo letadla, vesmírnou techniku či turbíny.
Jenže takové artikly si Američan do nákupního košíku příliš často nedává, zatímco například při nákupu běžných elektrospotřebičů musí s čínskou proveniencí počítat vždy a všude. Stejně jako s řadou dalších všedních věcí, jak v uplynulých dvou letech na americkém trhu ukázaly skandály s jedovatým "čínským" žrádlem pro domácí mazlíčky, s obdobně podezřelou zubní pastou a s opakovanými pochybami o hračkách vyrobených v Číně.
Všechno je z Číny
"Občas se podívám na výrobní štítek, ale už je mi to vlastně jedno, protože vše je beztak z Číny," říká Careen Millerová z Virginie, která je zvyklá nakupovat v levnějších obchodech, jako jsou řetězce Wal Mart, Target či prodejny hraček Toys'R'us.
A to se paní Millerová nemusí starat o nejvyšší patra ekonomiky, kde se jedna část analytiků strachuje, aby Čína nepřestala kupovat americké dluhopisy, zatímco jiná pochybuje, zda už tato závislost zcela nesvazuje nejen americké hospodářství, ale i zahraniční politiku vůči Číně.
A ještě jeden americko-čínský detail. Ve stejný den, kdy prezident Barack Obama vyhlásil program federální pomoci hypotečnímu trhu, přinesl deník USA Today zprávu o tom, že do Spojených států přijede skupina čínských obchodníků s nemovitostmi, aby se na cenově stlačeném trhu porozhlédla po vhodných objektech.
"Jde o skupinu s vysokými příjmy. Hledají vhodné investice, nebo i nový životní styl. A těchto Číňanů bude přibývat," uvedl pro USA Today čínský expert na trh s nemovitostmi Wang Hong-sin z Pekingu.
ČEKÁNÍ NA HILLARY. Severní Korea krátce před příjezdem nové americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové do jihokorejského Soulu vyhlásila, že je připravena na válku. Jihokorejští konzervativci si od návštěvy Clintonové slibují posílení vazby Jižní Koreje a USA.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist