Je-li ekonomika v úzkých, může být ještě hůř. Platí to i pro Německo, kde spolková vláda a většina prognostiků letos počítají s hospodářským poklesem do tří procent.

Ovšem hlavní ekonom Deutsche Bank Norbert Walter včera varoval, že největší evropská ekonomika může letos spadnout i o pět procent. "Extrémně silně závisíme na zahraničních trzích, kde prudce ochabla poptávka. Mně osobně nejvíce zklamala Čína," řekl Walter v rozhovoru pro HN.

Jeden z velice uznávaných německých expertů rovněž připouští, že pokud se vývoz nevzpamatuje během druhého pololetí, bude hospodářský propad ještě větší.

"V takovém případě by se mohlo stát, že nám výroba klesne až o pětinu," odhaduje Lumír Al Dabagh, ředitel průhonické slévárny a strojírny Beneš a Lát. Potvrzuje, že příliv objednávek z Německa pokesl výrazněji než z Polska nebo Maďarska.

Jak by propad v Německu zamával s českou ekonomikou? "Nejspíš by ji zasáhl dvou- až tříprocentní propad, ale to je scénář, s nímž nyní trhy vůbec nepočítají," uvádí analytička Raiffeisenbank Helena Horská. Hluboko dolů by v takovém případě musela sklouznout celá eurozóna.

Do Německa loni putovalo 31 procent českého vývozu. Mnohé finální výrobky, ale hlavně díly a součástky vyvážené z Česka do Německa, tam nekončí, nýbrž putují do třetích zemí. Stávají se tak součástí německého vývozu. Ten ale ztrácí. Letos by mohl dokonce klesnout až o osm procent. Pro Spolkovou republiku, která je největším vývozcem zboží na světě, by to byla první taková rána od jejího vzniku v roce 1949.