Velikost a potenciál čínského trhu jsou nezpochybnitelné a jako takové nevyhnutelně staví Čínu do popředí zájmu zahraniční obchodní politiky Evropské unie. Ignorovat její význam či jen jí nevěnovat dostatečnou pozornost, by bylo chybou, a to přes všechny složité momenty vzájemného vztahu.

Celkové usnadnění obchodování a obecně ekonomických styků s nejlidnatější zemí světa je tak pro EU jednou z jejích stěžejních priorit. V reálné podobě je tato myšlenka nyní uskutečňována skrze vyjednávání obchodní části Dohody o partnerství a spolupráci. Ze své současné pozice státu předsedajícího Radě EU Česká republika podporuje ambice Evropské komise v této oblasti a považuje za důležité pokročit v jednáních.

Základním cílem probíhajících vyjednávání je aktualizace předchozí dohody o obchodu a ekonomické spolupráci z roku 1985. Případné uzavření nové smlouvy je vnímáno jako významný krok k odstranění překážek, které komplikují obchodní styky členských států EU s Čínou. Snahou je proto dosáhnout větší transparentnosti a stanovení jasných pravidel.

Vrcholným orgánem pro projednávání vzájemných vztahů je Summit EU-Čína. Ten nejbližší by se měl uskutečnit za českého předsednictví, a to pravděpodobně v květnu v Praze. O jeho konání bylo rozhodnuto letos v lednu během vrcholného setkání představitelů EU a Číny, předsedy Evropské komise Jose Manuela Barrosa, současného předsedy Evropské rady premiéra Mirka Topolánka a předsedy čínské vlády Wen Jibaa v Bruselu.

Význam vzájemného obchodu vyjadřuje i ustanovení čistě obchodní a ekonomické platformy pro řešení vztahů EU a Číny v této oblasti, kterou je Mechanismus na vysoké úrovni o ekonomických a obchodních otázkách mezi Čínskou lidovou republikou a EU. Jeho zaměřením má být vylepšování a rozšiřování hospodářské spolupráce i řešení stávajících problémů ve vzájemném obchodu. Zatím se konal pouze jednou, druhé zasedání by mělo proběhnout během českého předsednictví začátkem května ještě před hlavním summitem.

Cílem summitu by mělo být především udržení a další rozvoj vzájemného dialogu ve všech oblastech, přičemž za současných mimořádně složitých a nejistých hospodářských podmínek by ekonomickým otázkám měla být věnována obzvláštní pozornost. Evropská unie je přesvědčena, že k oživení hospodářského růstu jak v Číně, tak v Evropě může přispět i zlepšení vzájemných obchodních příležitostí a výraznější pokrok v liberalizaci obchodu a investic.

Z praktického hlediska jsou ekonomické vztahy mezi EU a Čínou determinovány zejména odlišnými legislativními podmínkami pro obchod. Mezi klíčové ofenzivní zájmy evropských firem proto patří odstraňování netarifních překážek obchodu a v případě Číny výrazné zvýšení respektu a ochrany práv k duševnímu vlastnictví.

V této oblasti ušla Čína poměrně dlouhou cestu. Souběžně se zaváděním ekonomických reforem s prvky tržní ekonomiky a s procesem orientace čínského hospodářství na rozvoj zahraničního obchodu začala postupně přijímat i příslušnou legislativu v oblasti ochrany práv duševního vlastnictví. Tento proces byl urychlen vstupem Číny do Světové obchodní organizace v roce 2001.

Jakkoliv je čínská legislativa v oblasti ochrany práv duševního vlastnictví nedokonalá, hlavní problémy spočívají v oblasti uplatňování a vynucování těchto práv. Koncem roku 2004 byla v Číně zpřísněna legislativní opatření proti padělání zboží. Avšak každodenní skutečnost i běžného spotřebitele přesvědčuje o nedostatečné účinnosti předpisů v praxi. Nehledě na to, že se nepostihuje padělání v malém, což znamená až 1000 kusů.

Evropská unie se proto přednostně snaží o účinný dialog v této konkrétní oblasti. Například pořádá každoroční setkání k otázkám práv duševního vlastnictví a pro tuto problematiku byla ustavena zvláštní pracovní skupina.

Před nadcházejícím jednáním High Level Mechanismu je otázce práv duševního vlastnictví přikládána strategická důležitost a vynucování práva zkoumají v Pekingu odborníci, které tam vyslala EU. Z iniciativy Generálního ředitelství pro podnikání a průmysl Evropské komise vznikla internetová kancelář, která malým a středním podnikům z EU poskytuje zdarma informace a radí, jak si chránit a prosazovat práva na ochranu duševního vlastnictví v Číně.

V obchodních vztazích unie a Číny existuje množství překážek, jejichž odstranění je v konečném důsledku oboustranným zájmem.

Za českého předsednictví by se měly uskutečnit dvě schůzky na nejvyšší úrovni, jejichž snahou by mělo být zlepšení spolupráce v problémových oblastech a přiblížení se co nejrychlejšímu uzavření Dohody o partnerství a spolupráci. V době globální ekonomické krize považuje EU každý krok směrem k liberalizaci světového obchodu při současném utváření jeho jasných a rovných pravidel za nesmírně cenný. Pokud by k němu došlo právě ve vztahu k Číně, jeho cena by byla o to významnější.

Autorka je ředitelkou odboru obchodní politiky Ministerstva průmyslu a obchodu ČR