Nejhorší finanční krize od druhé světové války donutila vlády západního světa zasáhnout a zachraňovat obří instituce.

Ještě před deseti lety ovládly žebříček největších světových finančních institucí banky ze Spojených států a Velké Británie. Dnes sídlí z první dvacítky ve Spojených státech pouhé čtyři banky. Jediným zástupcem Velké Británie pak zůstala banka HSBC, která se soustředí na rozvíjející se trhy.

Poté, co musely odepsat více než jeden bilion dolarů a navýšit kapitál v hodnotě dalších stovek miliard, zbýval bankám pouze smutný pohled na to, jak se jejich tržní hodnota doslova "scvrkává" před očima.

 

Na počátku roku 1999 se bankovní systém oklepával z událostí předchozího podzimu. Tehdy zanechaly asijská ekonomická krize a problémy hedgeového fondu Long-Term Capital Management bankám hluboké ztráty. Jenže téměř nikdo netušil, že celé odvětví čeká osm let nepřetržitého růstu, který přivede celý světový finanční systém na pokraj zhroucení.

ft.jpgTi, co si růstu užívali nejvíce, jsou nyní mezi padlými. Americká Citigroup, která v uplynulých deseti letech ovládla svět bankovnictví, se potácí na konci žebříčku a je prakticky pod státní kontrolou. Britská Lloyds TSB je po záchraně problémové HBOS tak malá, že se do žebříčku padesáti největších světových bank ani nedostala.

Mezitím se takřka odnikud vynořila nová jména a současná situace tak jen odráží přelévání ekonomické síly ve světě. Žebříček ovládly tři velké čínské banky, které těžily ze vstupu na burzu v letech 2006 a 2007. Do popředí se dostaly i australské a brazilské banky. Umístění jednotlivých bank dokládá i to, jak jednotlivé státy vedou své finanční systémy. Kanada, která byla chválená za svou opatrnost k regulaci, neměla před deseti lety v žebříčku žádného zástupce. Dnes jich má v první padesátce hned pět.

Dobře se nevedlo ani relativním vítězům krize. Například tržní hodnota banky HSBC v říjnu 2007 dosahovala výše 234 miliard dolarů. Dnes má tato banka hodnotu pouze třetinovou.

Banky se staly i nejistou investicí. Před deseti lety měly banky Banc One, Chase Manhattan, JPMorgan a Washington Mutual souhrnnou tržní hodnotu okolo 175 miliard dolarů. JPMorgan Chase, která všechny tyto banky, a Bear Stearns k tomu, pohltila, nemá dnes větší cenu než 100 miliard dolarů. Přesto zůstává JPMorgan Chase díky deseti letům dravé konsolidace největší bankou mimo Čínu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist