- Jen třetina tuzemských firem nesníží odměny nejvyššímu vedení
- Pětina firem svým manažerům sáhne i na základní platy
Být v dnešní době manažerem už není takový med jako ještě před rokem. Žádné prémie, žádný služební voz a k tomu ještě nižší plat. Podle exkluzivního průzkumu Hospodářské komory pro HN mezi 1009 firmami letos jen třetina podniků nepočítá s tím, že by nejvyššímu vedení ponechala tradiční odměny.
Šéf s minimální mzdou
Dvacet jedna procent firem pak svým manažerům snižuje i základní plat.
"Já sám jsem si dal minimální mzdu osm tisíc a manažeři naší firmy přišli o veškeré bonusy," říká Pavel Juříček šéf a majitel společnosti Brano Group.
Zatímco v Brano Group či obchodním řetězci Žabka se sekaly bonusy stoprocentně, u většiny firem je nejčastější krácení bonusů ve výši třicet až padesáti procent.
Úspory se však netýkají jen šéfů společností. Už počátkem roku 90 procent českých firem přiznalo, že letos nepočítá s tím, že by zaměstnancům přidalo.
Dosud ale platy manažerů neklesaly. Podle studie PricewaterhouseCoopers od loňského září snížily firmy základní platy managementu jen v několika společnostech. "Rovněž bonusy za loňský rok vyplatilo přes 80 procent firem, a to v průměru 75 procent cílové částky," říká Katarína Smrčeková z PwC.
"Omezení bonusů či přechodné snížení platů je třeba brát i jako výraz solidarity a v mnoha případech jako nutnou daň pro zachování pracovního místa. V opačném případě by se toto místo stalo pro firmu velkou finanční zátěží a rostla by snaha jej zrušit," říká Petr Kužel, prezident Hospodářské komory.
Levní střídají drahé
Firmy ale šetří, kde se dá, a často nahrazují své drahé zaměstnance těmi levnějším. Tyto výměny se nejčastěji odehrávají právě na postech středního managementu. V době, kdy nabídka volných manažerů výrazně převyšuje poptávku po nich, totiž není problém najít stejně kvalitního, ale levnějšího člověka s menšími požadavky.
"V korporátních firmách, kde se drží v manažerských platech určitá linie, to udělat nejde, ale menší firmy toho nyní hodně využívají. Vezmou manažera, který místo sto dvaceti tisíc bere osmdesát tisíc, nedají mu třeba ani služební auto a ušetří," říká Petr Žídek ze společnosti TopRecruitment, která se zabývá hledáním manažerů.
I s vyplacením odstupného, které je většinou ve výši tříměsíčního platu firma při takovéto výměně hned první rok ušetří jen na platu a na odvodech na sociální a zdravotní pojištění téměř půl milionu korun.
Stát je jistota
Zatímco v minulosti se nejlépe žilo u soukromníků, dnes je o něco lepší situace ve státním sektoru, a to nejen kvůli větší jistotě zaměstnání.
Například společnosti ČEZ, ČEPS či Lesy ČR zatím vůbec nepočítají se snižováním platů ani o propouštění, ke které by byly donuceny krizí. Ve státních a polostátních firmách se s krizí potýká víceméně jen ČSA, které snižuje bonusy všem, včetně vedení.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist