Titulem Manažer roku 2008 se může od včerejška pyšnit generální ředitel a předseda představenstva Třineckých železáren Jiří Cienciala. V šestnáctém ročníku soutěže, jejíž výsledky byly včera vyhlášeny na pražském Žofíně, hodnotila porota nejen ekonomické výsledky firem, ale také strategie, které manažeři nyní používají pro překonání ekonomické recese.

Vedení Třineckých železáren, které patří do skupiny Moravia Steel miliardáře Tomáše Chrenka, může prozatím těžit z tučných let v minulosti, kdy měly hutě rekordní zisky. I přesto tento měsíc prohlásilo, že kvůli hospodářské krizi zmrazí do konce června platy zaměstnancům.

Titul Manažerka roku 2008 získala v soutěži, jejímž exkluzivním mediálním partnerem je vydavatelství Economia, rektorka soukromé Vysoké školy finanční a správní Bohuslava Šenkýřová. Ta vítězství příliš neočekávala.

"Není úplně běžné, že takovéto soutěže vyhrají manažeři obecně prospěšných společností, kam naše škola patří. Lidé mají pocit, že tyto společnosti si na sebe nedokáží vydělat a je třeba je dotovat," řekla Bohuslava Šenkýřová.

Ve finále vybírala patnáctičlenná komise mezi 69 soutěžícími. Druhé místo získal po spočítání hlasů generální ředitel společnosti EuroAgentur Hotels & Travel Viliam Sivek. Třetí v celkovém pořadí skončil bývalý předseda Akademie věd ČR Václav Pačes, který zároveň obdržel cenu vydavatelství Economia - za pronikavé zlepšení výkonnosti Akademie věd a popularizaci vědy a výzkumu.

Poprvé v historii soutěže byla udělena také cena v kategorii Mladý manažerský talent do 35 let, kterou získala generální ředitelka TOP Hotels Group Marta Šumerová. Manažerka, která je nyní na mateřské dovolené, se podle svých slov občas setkává s tím, že ji kolegové z byznysu neberou jako rovnoprávnou partnerku. "Stává se to zejména u mužů nad padesát. Někteří z nich si myslí, že s tím, komu je pod 35 let, nemá smysl jednat," usmívá se Šumerová a dodává: "Člověk se tím nesmí moc zaobírat."

Nynější neradostný stav ekonomiky se letos odrazil i na soutěži. Na poslední chvíli odřekli svou účast tři soutěžící. "Jeden z manažerů měl velkou šanci na úspěch. V poslední chvíli se však dozvěděl, že zahraniční centrála nařídila v jeho firmě od dubna propouštění. Ze soutěže raději odstoupil," prozradil nedávno předseda Hodnotitelské komise Jan Preclík.

Loni se vítězem soutěže stal tehdejší generální ředitel a předseda představenstva pojišťovny Kooperativa Vladimír Mráz. Titul Manažerky roku získala generální ředitelka společnosti Diners Club Czech Eva Kárníková.

V historii soutěže lze mezi vítězi najít jména uznávaných manažerů - příkladem je šéf ČEZ Martin Roman nebo Jan Mühlfeit, který je dnes jedním z hlavních představitelů Microsoftu v Evropě. Některé příběhy jsou ale spíše smutné - šéfka později zkrachovalé Union Banky Marie Parmová vyhrála v roce 1997, Lubomír Soudek, který přivedl na pokraj bankrotu plzeňskou Škodu, o dva roky dříve.


PŘÍPITEK VÍTĚZŮ. V hlavních kategoriích soutěže o titul Manažera roku 2008 uspěli šéf Třineckých železáren Jiří Cienciala a rektorka Vysoké školy finanční a správní Bohuslava Šenkýřová.