Sehnat peníze na víkendové bydlení je obtížnější. Česká spořitelna skončila s poskytováním hypoték na chaty a chalupy do sto procent hodnoty nemovitosti. Od dubna na ně půjčuje jen do 70 procent.
Největší tuzemská banka zároveň přestala financovat i luxusnější víkendová sídla. Na tomto typu hypotéky poskytuje maximálně dva miliony korun.
"Hypotéky na chaty a chalupy jsou pro banky rizikovější. Soustředíme se na hypotéky, ze kterých naši klienti financují vlastní bydlení. Když se lidé dostanou do existenčních problémů, je pro ně momentálně jednodušší přestat splácet ostatní dluhy," potvrdil včera HN tyto změny Martin Techman z České spořitelny.
Spořitelna není jedinou bankou, která letos zkříží plány Čechů na chaty. Třicet procent vlastních peněz na nákup těchto realit požaduje od dubna i finanční skupina Wüstenrot. Podmínky těchto hypoték už dříve přitvrdila i Raiffeisenbank. Lidem, kteří nebyli jejími klienty, půjčí maximálně 75 procent ceny nemovitosti namísto dřívějších 85 procent.
Podle realitních kanceláří si přitom mnoho Čechů zvyklo kupovat víkendové bydlení právě na hypotéku. "Jen 30 procent našich klientů platí hotově," tvrdí Regina Szpyrcová z firmy Sting.
"V hypotékách na jiné nemovitosti než na vlastní bydlení opatrnost bank roste. Jsou mnohem obezřetnější než vloni," potvrzuje Libor Ostatek z poradenské firmy Golem Finance.
Spořitelna také omezila hypotéky na pozemky
"Když klient neprokáže, že pozemek je určený k trvalému bydlení a chtěl by na něm postavit chatu, je s klasickou hypotékou problém. Na nákup pozemku mu teď spořitelna dá jen dražší americkou hypotéku či spotřebitelský úvěr," říká Ostatek.
Spořitelna vloni jako první v Česku zpřísnila klasické hypotéky, ostatní ústavy ji následovaly.
Pořízení chaty nebo chalupy na hypotéku se tak letos Čechům komplikuje. Z tuzemských bank už jsou jedině Komerční banka, ČSOB a její Hypoteční banka ochotné na rekreační objekty půjčit celých sto procent hodnoty nemovitosti.
"Neplánujeme zatím žádnou změnu, v celkovém portfoliu hypoték jde stále o malý počet a jejich vliv na rizikovost hypoték je tak nízký," řekl Jan Sadil, šéf Hypoteční banky.
O hypotéky na chaty je stále větší zájem - čtěte ZDE
Hypotéky hned tak nezlevní, budou jen marketingové akce - čtěte ZDE
Banky, které zatím stoprocentní hypotéky na chaty v nabídce mají, by ale mohly být ke změně rychle přinuceny. Pokud by se k nim přelévali méně kvalitní klienti, pak by také k restrikci musely přistoupit.
Ztížený přístup k hypotékám na chaty přitom už je podle realitních kanceláří patrný. "Koupěschopných klientů ubývá kvůli úpravám, ke kterým banky v důsledku krize přistupují. Za letošek odhadujeme pokles prodejů proti loňsku o deset procent," uvádí hypoteční makléř firmy MaxFinance Martin Juřena.
Zájem o hypotéky na druhé bydlení v posledních letech rostl. Třeba v Hypoteční bance si vloni hypotéku vzalo 466 klientů v celkovém objemu 481 milionů korun, což je v počtu o deset procent více než v roce 2007.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist