Když byl Jan Musil jmenován v loňském roce ministrem průmyslu a obchodu do čela Rady pro obchod a investice, byla jeho nominace přijata podnikatelskou sférou s velkým pochopením. Dvouletá neplacená funkce patří skutečně osobnosti, která má za sebou bohaté zkušenosti z byznysu a při prosazování jeho zájmů. Jan Musil, předseda představenstva a generální ředitel ČKD Group a nyní předseda Rady pro obchod a investice při MPO, svou úlohu vnímá vážně. Vždyť jde o podporu tuzemských podnikatelů, což je zejména v současné době globální recese ještě podstatnější.

Rada pro obchod a investice pracuje nyní po poměrně dlouhém hledání své tváře a jejího předsedy, kterým jste vy. Co se jí a vám podařilo prosadit v zájmu exportérů?

Určitě dobré je to, že začala fungovat platforma, kde mohou podnikatelé spolu s představiteli státní správy řešit témata, která považují za důležitá pro tuto dobu. Takto jsme již projednali řadu opatření, která nám, exportérům, mohou usnadnit život a umožnit být úspěšnými.

Jedná se o opatření z oblasti financování exportu, zjednodušení vízové politiky pro naše významné partnery ze zahraničí, způsob prezentace českého průmyslu v zahraničí nebo zlepšení servisu ekonomické diplomacie v zahraničí. Je důležité, že debata na půdě Rady je věcná a konkrétní.

Významnou roli hraje Rada, díky svému složení a velkému zastoupení podnikatelské sféry, ve funkci zpětné vazby, tj. firmy formulují své požadavky a stát sdělí, zda a jak je možné je prosadit.

Exportéři volají po podpoře ze strany státu zejména v této době dopadů globální krize. Jak hodnotíte opatření EGAP a ČEB na podporu financování exportu?

Toto téma řešíme především prostřednictvím představitelů ministerstva financí a generálních ředitelů ČEB i EGAP, kteří jsou řádnými členy Rady. Zástupci ČEB i EGAP nás na Radě průběžně informují o novinkách, které pro exportéry zavádějí. Rada je prvním místem, kde jsou tyto finanční produkty podrobeny oponentuře. Platí, že v současné době a pro budoucnost musí být role ČEB a EGAP ještě výraznější a určitě bude kvalitním nástrojem pro eliminaci negativních externích dopadů ekonomické recese.

Dovolte otázku na individualizované služby obchodních radů - pomocnou ruku pro exportéry. Jaké jsou náměty a skutečná realita a jak se podnikatelská sféra zapojuje do jejich výběru?

Ekonomická diplomacie je tématem, které je přítomno na téměř každém jednání Rady. Po dohodě s ministerstvy zahraničí a průmyslu a obchodu se zástupce Rady z řad podnikatelů začal účastnit výběrových řízení na pozice obchodních diplomatů. Je logické a přínosné, že okruh otázek, a tímto i test daného obchodního rady, je komplexnější a přidaná hodnota výběrového řízení se tímto zvyšuje. Na Radu se pak vybraní obchodní diplomaté přijdou před svým výjezdem do zahraničí představit.

Co se týče individualizovaných služeb, toto téma ještě není uzavřeno. Nicméně za podnikatele mohu říci, že bychom ocenili, kdyby se obchodní diplomaté mohli věnovat práci pro konkrétní firmy, zejména v zemích, kde oporu státu potřebujeme. V zemích Evrpské unie či ve Spojených státech si většinou vystačíme sami, ale v zemích na východ od České republiky očekáváme mnohem intenzivnější spolupráci s českými diplomaty.

Otázka zpoplatnění těchto služeb je přitom jednou z věcí, které budou předmětem debaty na Radě. Jde o společný projekt dvou ministerstev, MPO a MZV, CzechTrade a podnikatelské sféry. Úkolem Rady jsou mimo jiné koordinace a opět jakási "první oponentura" celého projektu. Současně upozorňuji na fázi marketingu a prodeje těchto na míru šitých služeb, která bude v rukou CzechTrade a kde by se měl projevit předpokládaný zájem podnikatelské veřejnosti v reálu.

Jako problém vidí vývozci nedostatečnou koordinaci cest českých ústavních činitelů do zahraničí. Jak v tom Rada může pomoci?

Tady je třeba udělat ještě kus práce. Rada proto navrhla, aby se na každém zasedání vlády diskutoval aktualizovaný plán cest ústavních činitelů do zahraničí a aby byl tento plán rovněž koordinován s Úřadem vlády a s Kanceláří prezidenta republiky. Zde tlačíme zejména na operativnost a vzájemnou informovanost, neboť významné obchodní příležitosti v zahraničí většinou nečekají. Ty buď včas a připraveni uchopíme, nebo se stanou jen další promarněnou šancí.

Osobně jsem přesvědčen, že způsob přípravy a vlastní provedení podnikatelských misí vedených prezidentem republiky, premiérem či ministrem musí hledat inspiraci u státních reprezentací zemí typu Francie a Německo. Jejich styl a způsob je pragmatický a efektivní, tudíž úspěšný.

Nedávno do ČR nepřijel íránský náměstek obchodu s delegací podnikatelů. Formální důvod byl jak pozdní zažádání o vízum, tak i podle zdrojů na MZV nevstřícnost konzulátu ČR v Teheránu. Jaká je tedy vízová politika českého státu z pohledu podnikatelů?

V tématu vízové politiky samozřejmě ctíme pravidla pro vstup cizinců do naší země. Nicméně většina z nás má negativní zkušenosti v případech, kdy k nám potřebujeme pozvat klíčového obchodního partnera ze země, pro kterou platí vízová povinnost. Doba pro udělení víza je často neúnosně dlouhá, což nepodporuje vytváření dobré image naší republiky u našich partnerů, nemluvě o negativním dopadu na byznys. Hledáme proto zejména s ministerstvy vnitra a zahraničí cestu, jak klíčovým obchodním partnerům ze zemí, pro které platí vízová povinnost do ČR, urychlit proceduru udělování víz. Připomínám však, že vedle našich ekonomických zájmů musíme vždy brát v potaz bezpečnostní a imigrační politiku státu.

Stát vyšel vstříc požadavkům podnikatelské sféry na finanční zvýhodnění při výstavách a veletrzích. Považujete ji v této době za dostatečnou?

Na návrh Svazu průmyslu a dopravy ČR bude Rada projednávat každoroční plán veletrhů a výstav, aby podpora státu exportérům směřovala k těm akcím, kde o ně my, podnikatelé, máme zájem. Podporu státu na veletrzích považujeme za správnou zejména v oblastech - vývoz investičních celků a dále v oborech, kde je role státu chápána jako určitá forma garance - tj. zbrojní průmysl, letecký průmysl, energetika apod. Třetí oblastí je podpora pro malé a střední podniky. I zde je pomoc státu nutná a máme zájem na tom, aby ji ministerstvo průmyslu a obchodu zachovalo, a dovolí-li to situace, považujeme za vhodné i rozšíření.

Současná politická konstelace, zdá se, nenahrává tomu, že by politici měli možnost naslouchat podnikatelům - členům Rady. Jaký je váš názor?

Rada je jednoznačně apolitickým uskupením a řeší konkrétní návrhy, jak usnadnit a podpořit český export. Nevidím důvod, proč by změna vlády měla tuto naši snahu ohrozit. Podpora obchodu a investic jde napříč politickým spektrem. Nenajdeme politickou stranu, která by nechtěla podporovat export a odmítala spolupráci s podnikateli.

Životopis

Ing. Jan Musil vystudoval obor jaderná elektro energetika (1983) a obor plazmové technologie a materiály (1990). V letech 1983-1992 byl vědeckým pracovníkem AV ČR v oboru plazmové technologie a materiály, poté v období 1992-1994 vicedirector v česko-švýcarské společnosti PLASMACENTRUM LTD.

Působil v plzeňské ŠKODA a.s., kde v letech 1994-2000 nejdříve vedl Výzkum materiálů a technologií, následně byl ředitelem pro rozvoj a strategii, místopředseda představenstva. V letech 2000-2006 pracoval jako generální ředitel ŠKODA POWER.

Od února 2007 je předsedou představenstva a generálním ředitelem skupiny ČKD GROUP.

Jan Musil má za sebou řadu odborných studijních pobytů a stáží ve Švýcarsku a USA. Publikoval v prestižních zahraničních časopisech a na mezinárodních konferencích - 52 autorských prací, 3 patenty. Je členem Industry Fusion Committee (Brusel) pro výstavbu fúzního reaktoru ITER (2002-2005). Externě přednáší na VŠE Praha. A nyní zastává funkci předsedy Rady pro obchod a investice při MPO. Hovoří anglicky a rusky. Je ženatý, má syna. Rád hraje golf, lyžuje, cestuje a poslouchá rockovou hudbu.

Pohled do osobního života

Čím jste chtěl být jako dítě?

Nejdříve automobilovým závodníkem, poté novinářem, nakonec při vstupu do gymnázia fyzikálním chemikem.

Co vás pohání?

Vlastní motivace, energie a soutěživost - chuť pořád o něco hrát. Též úspěšný svět okolo mne.

Kterému pokušení neodoláte?

Zkusím to postupně - chytří a moudří lidé, řešení velkých úkolů a překážek s cílem vítězit i s rizikem prohrát, aktivní volno se sportem, čokoláda.

Jak se nejlépe uvolňujete?

Nejčastěji tím z předchozí odpovědi.

Komu byste udělil vyznamenání?

Každý by měl udělovat vyznamenání ve své kompetenci. Tudíž já svým nejlepším a nejúspěšnějším kolegům, bez nichž bych ani já nemohl být úspěšný.

S kým byste si to na měsíc vyměnil?

S nikým, jsem rád sebou.

Vaše poslední jídlo by bylo?

Pokud myslíte skutečně to poslední, asi ta čokoláda, moje poslední jídlo by bylo mým posledním pokušením.

Jaké jsou úkoly Rady pro obchod a investice?

- slaďovat obchodní a politické zájmy ČR v zahraničí (zjednodušení vízové politiky a prosazování zahraničních cest českých vládních představitelů s cílem zohlednit zájmy podnikatelské sféry)

- financování exportu, nové modely financování společně s pojištěním vývozů

- optimalizace poskytovaných služeb v oblasti exportu a investic a sladění aktivit CzechTrade a CzechInvest v zahraničí

- pomoc s vytvářením českých pozic pro jednání orgánů EU, kde vznikají normy, které mají bezprostřední dopad na podnikatelskou sféru.

- působení na efektivní využívání financí, které jsou určeny na činnost obchodně-ekonomických úseků zastupitelských úřadů a zahraničních kanceláří agentury CzechTrade

- praktikovat roli konzultanta v otázce výběrových řízení na pozice obchodních diplomatů a pracovníků zahraničních kanceláří CzechTrade

- dohlížet na jednotnou prezentaci ČR v zahraničí

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist