Je zřejmé, že v souboru opatření, jejichž prostřednictvím vláda reaguje na dopady celosvětového hospodářského poklesu na českou ekonomiku, je mimořádná pozornost věnována podpoře exportu. Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s ministerstvem financí a také Českou exportní bankou a Exportní garanční a pojišťovací společností připravilo řadu opatření zaměřených na zlepšení přístupu ke zvýhodněným zdrojům exportního pojišťování a financování a na zmírnění rizik exportu.

Jedno z nich má za cíl zvýšit zapojení komerčních bank do státem podporovaného financování vývozu prostřednictvím systému dorovnávání úrokových rozdílů při poskytování exportních úvěrů za fixní sazby (tzv. Interest Make-Up či IMU systém).

Jedná se o standardní nástroj státní podpory exportu, který je uplatňován ve většině zemí EU. Jeho zavedením i v ČR bude doplněn již existující instrumentář přímého financování a refinancování zajišťovaného ČEB a pojišťování a garantování exportních úvěrů poskytovaných EGAP.

Systém IMU vychází vstříc potřebám a požadavkům českých exportérů. Od jeho zavedení se očekává zlepšení obslužnosti financování českého exportu a zvýšení úrovně komfortu pro vývozce. Potřeby zvýhodněného financování za pevné sazby budou zajišťovány větším počtem bank. Pro vývozce to bude znamenat, že budou moci sjednat větší objem exportu s příslušnou komerční bankou, která nebude omezena limity úvěrové angažovanosti vůči tomu kterému vývozci, tak jako tomu někdy bylo při financování vývozních úvěrů ČEB.

Současně očekáváme, že dojde i ke zvýšení dostupnosti vývozních úvěrů i pro malé a střední podniky, které mají zpravidla s financujícími "rodinnými" bankami stabilnější dlouhodobé vztahy.

Systém IMU je založen na obousměrném dorovnávání pevných úroků stanovených na bázi CIRR (tzv. Commercial Interest Reference Rate) s náklady na pořízení zdrojů komerčních bank ze/do státního rozpočtu. Sazba CIRR je minimální pevná úroková sazba, za kterou může banka poskytnout úvěr na podporu exportu, aniž je tento úvěr považován podle mezinárodních pravidel za nedovolenou státní podporu exportu. Sazby CIRR se odvozují od výnosů státních dluhopisů na trhu v příslušné měně. K tomuto základu se připočítává marže 1 %. Sazby CIRR jsou vyhlašovány OECD každý měsíc.

Zavedení systému IMU bude znamenat, že komerční banky nebudou žádat o finanční zdroje od ČEB, nýbrž budou financovat exportní úvěr za fixní úrok na bázi CIRR z vlastních zdrojů s tím, že rozdíl mezi jejich úrokovými náklady a úrokem na bázi CIRR bude vypořádáván se státním rozpočtem.

Státní podpora tak spočívá v tom, že stát z komerčních bank snímá tržní úroková rizika, přičemž na druhé straně jim limituje maximální výši odměny.

Systém IMU bude nastaven jako parametrický, tj. dostupný bankám, resp. exportérům, které budou tyto parametry splňovat. Co se týká parametrů pro zařazení exportního úvěru do systému, bude jedním ze základních parametrů soulad vývozního úvěru s Konsensem OECD, tj. s "Ujednáním OECD o pravidlech pro státem podporované vývozní úvěry". To stanoví základní předpoklady a podmínky pro státem podporované exportní úvěry tak, aby tato podpora byla v souladu s mezinárodními pravidly pro poskytování státní podpory. Dále bude nutné sjednání pevné úrokové sazby vývozního úvěru, poskytnutí vývozního úvěru v eurech nebo v amerických dolarech a pojištění vývozních úvěrových rizik exportní pojišťovnou EGAP, a.s.

Přesné podmínky, za nichž bude dorovnávání úrokových rozdílů realizováno, vymezí novela zákona čl. 58/1995 Sb., o pojišťování a financování vývozu se státní podporou a příslušný prováděcí předpis ministerstva financí (ve formě změn prováděcí vyhlášky MF č. 278/1998 Sb.).

Ministerstvo financí bude tím orgánem, který zajistí administraci systému a bude zároveň kontrolovat soulad požadavků komerčních bank se stanovenými podmínkami (parametry) a náležitostmi.

Na ministerstvech průmyslu a obchodu a financí je silná snaha, aby nezbytné legislativní úpravy mohly vstoupit v platnost co nejdříve a vývozci mohli začít využívat tento nový nástroj financování vývozu se státní podporou.

Autorka pracuje v Oddělení zahraniční rozvojové spolupráce a finančních záležitostí MPO