"Zdravá" část, přejmenovaná na AIU Holdings, bude normálně pokračovat ve svých pojišťovacích obchodech i v Česku. "Na zdejší trh jsme vstoupili už v roce 1992 a jsme zde opravdu spokojeni. Naskytne-li se příležitost k další expanzi, rádi se jí chopíme," říká v exkluzivním rozhovoru pro HN místopředseda AIU Holdings Nicholas C. Walsh.
HN: Pojišťovna AIG získala v rámci vládního záchranného plánu přes 180 miliard dolarů. Jak a kdy hodláte tyto peníze vrátit?
Já ve společnosti odpovídám za oblast neživotního pojištění, řídím veškeré aktivity, které společnost vyvíjí mimo Spojené státy. Vývoj posledních dní se přímo dotýká této části, jelikož jsme právě vytvořili nový právní subjekt s názvem AIU Holdings, který bude zahrnovat všechny naše neživotní pojišťovny v USA i mimo ně, a to jak v oblasti firemního pojištění, tak i pro jednotlivce. Rád bych zdůraznil, že tato část AIG, tedy neživotní pojišťovny, neodčerpaly americkým daňovým poplatníkům ani cent. Vytvořením nového právního subjektu jsme učinili teprve první, ale klíčový krok k úplnému osamostatnění AIU Holdings. Do něho jsme převedli úspěšné a kapitálem dobře vybavené neživotní pojišťovny v přibližně 80 zemích.
HN: Hodláte posílit svoji pozici také v Česku?
Další expanze v zahraničí je pro nás klíčová, ale o ní i v příznivých časech vždy rozhodujeme velice obezřetně. Pochopitelně bude záležet na tom, zda se na zdejším trhu naskytnou příležitosti. Celá střední Evropa je pro nás zajímavá, ale jsme přítomni také na mnohem větších trzích v Asii. Musím připustit, že kvůli globální krizi se nebudou trhy v Číně či Indii rozvíjet tak rychle, jak jsme předpokládali. Řídíme se zásadou, že v krušnějších časech je vždycky lepší si zákazníky udržet třeba i tím, že předepisujeme nižší pojistné, než je ztrácet ve prospěch konkurence.
HN: Loňská ztráta AIG ve výši skoro 100 miliard dolarů, převzetí federální vládou - to vše poškodilo pověst vašeho ústavu. Co chcete udělat proto, abyste obnovili důvěru klientů?
Myslím, že nastoupená cesta k nezávislosti je zřetelný vzkaz všem klientům. Měli by vědět, že pojišťovny, které jsou součástí AIG, nikdy neměly problémy s kapitálem a disponovaly dostatečnými finančními rezervami. Předchozí kontroly to jednoznačně prokázaly. Mateřská AIG, centrální banka nebo ministerstvo financí USA by mohly tento kapitál stáhnout, ale příslušné zákony o pojišťovnictví něco takového nepřipouštějí.
HN: Kdy bude AIU Holdings zcela oddělen od AIG?
K naší úplné nezávislosti se budeme muset postupně dopracovat. Vytvoření seperátního právního subjektu AIU je výchozím krokem. Tím dalším je vznik samostatných orgánů - představenstva a jmenování managementu.
Dalším způsobem, jak chceme prokázat nezávislost na AIG, jsou veřejné emise akcií našich pojišťoven, a to v dohledné budoucnosti. Pochopitelně, že naše společnosti na to musejí být dobře připraveny, aby byly opravdu přitažlivé pro veřejné obchodování. To znamená, že musejí být schopny nabídnou firmám i jednotlivcům kvalitní produkty.
HN: Co znamená "v dohledné době"? Kdy půjdete na burzu?
Je těžké stanovit nějaký termín, což bych rád ukázal na příkladu. Veškerý náš byznys v zahraničí představují pojišťovny po celém světě. Tyto ústavy vyhovují účetním a regulatorním požadavkům příslušných zemí nebo regionů. Ale my musíme pokročit dál. Pravděpodobně totiž oslovíme hlavně americké investory, a tak je zřejmé, že naše ústavy v zahraničí budou muset předkládat výkazy podle amerických standardů.
To bude další velice pracná etapa na cestě k naší nezávislosti. AIU Holding připraví veřejnou nabídku akcií a máme v plánu nabídnout menšinový podíl investorům, ovšem teprve tehdy, až uzraje doba. Myslíme si, že to bude výhodné jak pro americkou centrální banku, tak pro akcionáře.
HN: Situace na burzách je ale nejistá a primárním emisím zrovna nepřeje.
Neřekl jsem přece, že budeme emitovat akcie během nejbližších týdnů. Chceme ale využít každou vhodnou příležitost, jakmile budeme připraveni. Náš byznys v zahraničí byl také loni velice ziskový bez ohledu na finanční krizi a problémy kolem AIG. Slušně jsme vydělali v období cyklického výkyvu cen, kdy jsme museli také kvůli konkurenci poskytovat klientům nemalé slevy na pojistném. Ale náš zahraniční byznys loni přesto vydělal kolem miliardy dolarů.
HN: V čem spatřujete hlavní příčiny krize finančního sektoru USA?
Těžká otázka. Jednou z příčin snad bylo to, že bezúhonné banky a další finanční instituce neznaly míru. Asi si myslely, že jejich stromy porostou do nebe. Hodně zavinila také chamtivost a to, že odměny bankéřů byly vázány na rostoucí objem půjček. Tedy čím rozsáhlejší byznys, tím více odměn. Ale byznys, jak víme, se může dělat dobře, ale také hodně špatně.
AIU Holdings
- Skupina neživotních pojišťoven, která se vyčleňuje ze ztrátového holdingu AIG.
- Čisté předepsané pojistné AIU v roce 2008 dosáhlo 38 miliard dolarů, zaplacené škody z pojistných událostí 26 miliard dolarů.
- AIU má zhruba 40 milionů klientů v 80 zemích včetně Česka. Na tuzemském trhu je AIG přítomna od roku 1992.
Zdroj: AIG ČR
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist