Privatizace ČSA a boj o stamiliardovou zakázku na likvidaci ekologických škod bezprostředně ovlivňují sestavování úřednické vlády Jana Fischera.

Politické strany a lidé kolem Fischera se vzájemně obviňují, že při nominacích na klíčové posty podléhají lobbistickým skupinám.

Fischer ve čtvrtek oznámil, že nechce za ministra financí Tomáše Uvíru, a navrhl prezidenta svazu průmyslu Jaroslava Míla. S vlastními jmény přišel i na posty ministra průmyslu a spravedlnosti. Fischer své výhrady nevysvětlil, kandidát na ministra financí Míl ale řekl, že se Fischer chtěl zbavit lidí spojených s ekonomickými skupinami.

"Hledal lidi vnitřně svobodné, kteří nejsou angažováni v žádných vlivových finančních či jiných ekonomických skupinách," řekl Míl.

Šéfové politických stran tvrdí pravý opak. "Myslím, že by bylo dobré, aby řekl veřejně, odkud se ta jména vzala, protože podle mého lze poměrně snadno dohledat lobbistické skupiny, které tihle lidé prezentují," řekl HN místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

"Jan Fischer nebyl pánem situace. Myslím, že tam byl takový tlak od různých lobbistických skupin, že tu situaci prostě nezvládl," řekl HN jeden z vysoce postavených členů vlády Mirka Topolánka.

Klíčový souboj je především o ministerstvo financí, a to kvůli rozběhnuté privatizaci ČSA a víc než stomiliardové "zakázce století" na likvidaci starých ekologických škod. Na ní mají zájem největší finanční skupiny v zemi.

O zakázku se uchází mimo jiné i skupina JaT. K ní má blízko původní ministerský kandidát ODS Tomáš Uvíra. Je přítelem jednoho z klíčových manažerů JaT Dušana Palcera. Z postu ministra financí by řídil průběh výběrového řízení.

Další věc, která má vliv na sestavování vlády, je podle politiků citlivé vyšetřování okolností privatizace Mostecké uhelné společnosti. Proto provázely velké tlaky výběr úřednického ministra spravedlnosti i ministra vnitra.

Ministerstvo financí je klíčové ještě z jednoho důvodu: strany by si nad ním rády zachovaly kontrolu i kvůli blížícím se volbám - aby měl nový ministr pochopení pro tradiční "předvolební utrácení".

Fischerova "vzpoura" skončila včera kompromisem. Nový premiér své nominace stáhl a šéfové ODS a ČSSD zase slíbili, že během dneška přinesou jména nových kandidátů na ministry.