Letošní rok bude pro absolventy krutý. Velké tuzemské firmy totiž kvůli hospodářské krizi omezily jejich nábor.

"Čerstvé vysokoškoláky už firmy s otevřenou náručí nevítají. Na našem pracovním serveru Jobs.cz jsme ještě v lednu měli přes dva tisíce nabídek pro absolventy, teď jich je o třetinu méně a stále to klesá," uvedla Jana Skálová ze společnosti LMC.

Podle průzkumu společnosti si podniky totiž během krize začaly vybírat spíše odborníky s větší praxí, kterých je nyní na pracovním trhu více. Absolventi už ale na novou situaci reagují a při pohovorech začali žádat nižší nástupní platy.

"Jen čtvrtina českých studentů a absolventů by si řekla o nástupní plat vyšší než 25 tisíc korun," říká v této souvislosti Jana Skálová a dodává, že přitom necelá polovina firem přitom absolventům vyšší plat nabízí.

Čerství vysokoškoláci se ale rovněž musí připravit na to, že až třetina firem jim bude více nabízet takzvané flexibilní formy zaměstnávání, jako jsou například zkrácený úvazek nebo příležitostná výpomoc.

Z průzkumu dále plyne, že podniky si více pochvalují úroveň absolventů.

Více než polovina oslovených podniků tvrdí, že se úroveň vysokoškoláků zvyšuje a oceňují pokrok ve znalosti cizích jazyků.

Problém personalisté nevidí v praxi, ale především v komunikačních dovednostech. "Například největším problémem mladých lékařů je, že neumějí dobře komunikovat a někdy jsou až přímo nevychovaní," říká personalista Štěpán Hakl z Mediclinic.