Nový ministr průmyslu a obchodu ČR Vladimír Tošovský přichází na svůj post v rozbouřené době dopadů globální recese, což pociťuje zejména českých vývoz. Na to, jaké jsou priority v oblasti proexportní politiky, se tohoto zkušeného manažera, který s sebou přináší znalost prostředí a know-how z podnikatelské sféry, ptal magazín Exportér.

Pane ministře, vývozci by od vás jistě chtěli slyšet, jaká opatření chcete přijmout pro výraznější podporu našeho exportu?

Upřímně řečeno, nejen na podporu exportu, ale celého průmyslu. Co musíme nutně udělat, je ukončit předsednictví, neboť s tím jsou spojeny některé výhody, podmiňující lepší možnosti pro exportéry a průmysl. Za druhé, jasnou prioritou vlády je sestavit rozpočet. A do třetice, v této turbulentní době je zásadní, aby se podnikatelé již odpoutali od tohoto krizového stavu.

Prioritní není tedy, jak stát a ministerstvo či ministr pomůže exportérům, ale jak oni sami jsou schopni z krize vyjít. Jak říkal John F. Kennedy: Neptejte se, co Amerika může dělat pro vás, ale co vy můžete dělat pro Ameriku. Platí to i u nás. Rezervy nejsou ve státním rozpočtu, jsou v průmyslu.

Pomoc státu nemusí být otázkou rozpočtu. Například v Moravskoslezském kraji se začínají sdružovat podnikatelé, svazy, samospráva, vysoké školy s cílem navázat kontakty v Kazachstánu, což je jedna z prioritních zemí. Chybí jim ale pomoc při otevírání dveří státními činiteli, což v zemích, jako je Kazachstán, hodně znamená. Jak budete podobné iniciativy podporovat?

Chceme víc komunikovat, to je jasné. Hlavně s krajskými představiteli a podnikateli. Skutečně tam zajedeme a budeme s nimi o tom hovořit. I když třeba nebudeme moci splnit všechna jejich přání, uznávám, že je třeba zlepšit komunikaci.

Jinak máme připravený program, do kterých zemí a oblastí zaměříme podporu exportu. Ale upřímně řečeno, ne každý tuto pomoc dostane, v tom je stát limitovaný.

V řadě případů jde o formu morální či diplomatické pomoci, jako je účast vysokých politiků na podnikatelských misích. Pokud by vám moravskoslezští podnikatelé řekli, pane ministře jedeme do Kazachstánu, pojeďte s námi, jel byste?

Vidím to spíše tak, že až pojedu do Kazachstánu, řeknu podnikatelům, pojeďte se mnou.

Uvedený příklad je jistě nestandardní, ale doba vyžaduje neobvyklá řešení.

Mohu říci, že na misích, které bude ministerstvo organizovat, se najde prostor i pro takové podnikatele. Ale s konkrétnostmi bych se musel seznámit.

Zmínil jste se o prioritních zemích. Každá taková země bude mít expertní tým, složený ze zástupců MPO, MZV, zastupitelských úřadů, CzechTrade, podnikatelských organizací. Týmy mají však nahradit dokument Strategii prosazování obchodně ekonomických zájmů ČR. Proč tato změna?

Exportní týmy budou mít možnost se vyjadřovat a dávat návrhy k obchodním tématům pro jednání, buď politických představitelů, nebo mezivládních či meziresortních výborů. Mohou navrhovat i konkrétní proexportní akce. A právě systém zveřejňování plánů proexportních akcí v prioritních zemích vidíme jako výzvu pro podnikatele. Z našeho hlediska bude takový systém pružnější a schopnější rychleji reagovat na aktuální situaci v daném teritoriu než dosavadní strategie, která se zakládala na jednom dokumentu.

Prioritní země jsou už dané, akční plán ale chybí. Státní podpora v prioritních zemích je zatím standardní, což neodpovídá době globální recese.

Akční plán se do určité míry finalizuje. Identifikovali jsme v něm možnosti, které v těchto prioritních zemích jsou. Ale znovu zdůrazňuji, exportéři nemohou očekávat podporu ve smyslu: Co vy pro nás děláte. Otázka zní, co exportéři dělají, aby se dostali na zahraniční trh, abychom my jim v tom pomohli. U exportérů předpokládám vlastní iniciativu.

Iniciativ je možná dost. Ale v řadě zemí, i v těch prioritních, jako jsou Rusko, Čína, Kazachstán, Indie, mají exportéři někdy problém dostat se k vysokým představitelům státu či samosprávy. Podpora státu může spočívat i v tom, že se na dopis umístí česká vlajka nebo že aktivně pomůže velvyslanec či obchodní rada.

Rozumím tomu, že by exportéři velmi rádi měli za sebou velkou sílu tohoto státu. V pořádku. Nicméně systém je nastaven a působí v něm obchodní radové, organizují se mise, výstavy. Ne každému se splní, co očekává.

Co obchodní radové na zastupitelských úřadech ČR ve světě? Už dlouho se hovoří se o tom, aby aktivněji pomáhali našim firmám prosazovat se na cizích trzích.

Myslím si, že cesta přes obchodní rady je správná.

Další formou podpory českých exportérů jsou výstavy a veletrhy. Tam se sice v některých kategoriích zvýšila podpora státu z 6 metrů čtverečních na 9 metrů. V době pádu zahraniční poptávky by řada vývozců uvítala výraznější podporu ze strany MPO i v této oblasti činnosti. A to finančně i diplomaticky.

Firmy by hrozně rády jely na zahraniční veletrhy a výstavy a nechtějí do toho nic dát. To prostě musí být jejich podnikatelské rozhodnutí. A každé takové rozhodnutí s sebou nese náklady s očekáváním výnosu. To je standardní všude, v podnikání ve velkém průmyslu, v malém podnikání a nejenom v zahraničním obchodu. Očekávat, že stát jenom pomůže, to je špatná cesta. Již nyní jsme rozšířili prostor pro prezentace podniků.

Zdůrazňujete, že podnikatel nemůže hledat záchranu u státu. Momentálně je však globální krize, a tím ochably celosvětové obchodní toky. Nemyslíte, že právě v této době podnikatelé potřebují výraznější podporu ze strany státu, aby se chopili příležitostí na nových trzích?

Diplomatická podpora je tou správnou cestou. A pokud exportéři přijdou s dobrým projektem, s dobrým podnikatelským záměrem, s vlastní iniciativou, stát jim může cestu ulehčit. Nemůže jim však vymyslet a udělat podnikatelskou iniciativu a pak říci: Tak běž. Prostě, pomoc od státu není "dej mi", pomoc od státu je "umožni mi".

Právě o to jde. Aby stát umožnil exportérům prosadit se na cizích trzích.

Ano a správní podnikatelé to chápou. A stát také.

 

Pohled do osobního života

1. Čím jste chtěl být jako dítě?

Námořníkem.

2. Co vás pohání?

Výzvy k řešení.

3. Kterému pokušení neodoláte?

Sklence dobrého červeného vína.

4. Jak se nejlépe uvolňujete?

V přírodě, v klidu.

5. Komu byste udělil vyznamenání?

Každému, kdo udělá nezištně něco navíc pro někoho jiného.

6. S kým byste si to na měsíc vyměnil?

Se strážcem přírodního parku na Aljašce.

7. Vaše poslední jídlo by bylo?

Ráno rohlík s máslem.


Životopis Vladimíra Tošovského

Vladimír Tošovský (47) je absolventem pražské ČVUT, kde studoval fakultu elektrotechnickou, zaměření na přenos a rozvod elektřiny.

Profesní a veřejná činnost

2006 do současnosti generální ředitel a předseda představenstva ČEPS, a.s.
od 2005 člen představenstva ČEPS, a.s.
od 2005 výkonný ředitel pro obchod
2005 ředitel úseku trading ČEPS, a.s.
2001 ředitel OJ ČEZ Trade ČEZ, a.s.
2001 vedoucí sekce obchodování STE, a.s.
1995-2001 vedoucí odboru nákupu a prodeje STE, a.s.
1986 vedoucí referátu odboru řídicí techniky Středočeská energetická, a.s.


Členství

2007 člen burzovního výboru PXE
(energetická burza Praha)
od 2006 předseda dozorčí rady Svazu zaměstnavatelů v energetice
2006 předseda správní rady Českého sdružení regulovaných elektroenergetických společností
2003-2005 člen dozorčí rady Středočeské energetické, a.s.