Jaká jsou specifika studentských účtů a čím jsou pro studenty výhodné? Jaký je o účty mezi mladými zájem? Jaké další služby banky studentům nabízejí?

Tomáš Kofroň, Raiffeisenbank:

Studentům nabízíme účet eKonto Student. Student získává zdarma výpisy, spořicí účet, kontokorent, kartu, přímé bankovnictví, příchozí platby a 2 výběry z bankomatu. Za vedení běžného účtu platí 20 korun měsíčně. Pokud splní věrnostní podmínky (příjmy alespoň 20 tisíc korun měsíčně nebo investice či úvěry od banky), neplatí ani tento poplatek. Kromě příznivých poplatků účet nabízí celou řadu ojedinělých služeb, které na českém trhu nikdo jiný nenabízí: např. multiměnový účet (účet lze vést až v 10 různých měnách pod jedním číslem účtu) či zamykání platební karty (kartu lze kdykoli zamknout, a zabránit tak jejímu zneužití při případné ztrátě či krádeži - před každým nákupem lze kartu odemknout prostřednictvím SMS či e-mailu).

Kromě účtu nabízíme i speciální úvěr na studium - účelovou půjčku. Tento úvěr lze použít na financování studia na VŠ, VOŠ, MBA, jazykových kurzů či studijních pobytů v zahraničí. Proti standardním úvěrům má tento úvěr několik výhod: nižší úrokové sazby, delší dobu splatnosti (10 let proti standardním šesti) - to umožňuje dosáhnout výrazně nižších měsíčních splátek. Kromě toho lze tímto úvěrem financovat vyšší částky, studentům půjčíme až 1 milion korun.

Denisa Salátková, Poštovní spořitelna:

Poštovní spořitelna je jedničkou v kontech pro mladé, vede jich více než 200 tisíc. Pro klienty ve věku od 15 do 26 let je určen postžirový účet v programu Junior. Ten mohou využít všichni mladí, kteří splňují podmínku věku. To znamená, že není potřeba dokládat potvrzení o studiu. Jedná se o osobní účet k nepodnikatelským účelům se zvýhodněnou úrokovou sazbou a minimálními poplatky. Zdarma je majiteli účtu automaticky vydána Maxkarta. K tomu navíc zdarma jedna ze slevových karet: karta mládeže Euro26, ISIC nebo ITIC. Zřízení povoleného přečerpání účtu je též zdarma. Postžiro Junior nabízí standardně možnost obsluhy účtu prostřednictvím mobilu, případně počítače (služby Max Phone PS, Max Mobil PS, Max Internetbanking PS). Měsíční poplatek za vedení účtu činí 10 Kč.

Další je úvěr na vzdělání, který nerozlišuje, zda je dotyčný studentem na vysoké škole či nikoli, lze ho využít i např. na jazykové kurzy. O úvěr na financování studia může požádat studující s vlastními příjmy i bez nich. Ve druhém případě je hlavním žadatelem zástupce studenta nebo manžel/ka a student bez vlastních příjmů je veden jako spolužadatel. Poskytnutí úvěru se neváže na věk žadatele, hranicí je 55 let. Úvěr je poskytován a veden bez poplatků.

Další novinkou na bankovním trhu pro mladé je produkt Poštovní spořitelny s názvem Spoření na vzdělání, který umožňuje postupně ukládat peněžní prostředky na budoucí studium za zvýhodněnou úrokovou sazbu. Podmínkou je pouze doba spoření alespoň 3 roky, minimální roční vklad ve výši 1 200 Kč a následné doložení zápisu ke studiu na střední nebo vysoké škole. Vkladový účet pro spoření na vzdělání je primárně určen mladým do 21 let, za nezletilé účet zakládají rodiče.

Monika Klucová, Komerční banka, a. s.:

Účet G2 je konto připravené na míru potřebám mladých lidí a studentů od 15 do 30 let. Doplňuje jej stylová platební karta s cestovním pojištěním a všechny výběry z bankomatů KB zdarma, debet až 20 000 Kč a telefonní, internetové a mobilní bankovnictví. Navíc klient využívá slevy u vybraných partnerů a na aktivní uživatele konta čeká roční bonus 333 Kč. Těm, kteří chtějí mít školu, menzu, knihovnu, cestování, restaurace a banku v jedné kartě, je určena UNIkarta neboli kombinovaná univerzitní identifikační a platební karta. Je unikátním řešením každodenních potřeb studentů vysokých škol, které nabízí Komerční banka jako jediná banka v České republice.

Úvěr Gaudeamus slouží těm, kteří studují vysokou školu (včetně postgraduálu), vyšší odbornou školu nebo střední, případně chtějí odjet studovat do zahraničí nebo studovat drahý jazykový kurz a je jim více než 18 let. Úvěr je rychle vyřízen a klient si může vybrat, zda chce peníze zaplatit přímo na účet školy (školné) nebo si je nechá zaslat na svůj běžný účet a využije je podle vlastního uvážení. Splácení po skončení studia a zaslání prostředků z úvěru na běžný účet je umožněn pouze studentům vysokých škol a vyšších odborných škol.

Irena Zatloukalová, ČSOB:

ČSOB Studentské konto Plus je určené studentům od 15 do 28 let. Velkou výhodou je, že ČSOB nepožaduje každoroční dokládání potvrzení o studiu. Klientovi u nás stačí, když ho přinese pouze jednou za celou dobu studia na příslušné škole (střední, VŠ). Studenti pak hlavně ocení to, že většinu služeb, které potřebují využívat, mají s ČSOB Studentským kontem Plus zdarma. Zdarma je jak vedení účtu (včetně výpisů - buď zasílaných měsíčně elektronicky, nebo čtvrtletně poštou), tak všechny výběry z bankomatů ČSOB a Poštovní spořitelny. Klienti s ČSOB Studentským kontem Plus neplatí nic ani za příchozí a elektronicky odeslané tuzemské platby. Zdarma je také vystavení a vedení embossované mezinárodní platební karty Visa Classic Student (ta se dá upravit podle vlastního návrhu klienta jako Image karta, tedy karta, na které může mít klient obrázek podle svého přání). Samozřejmostí je také bezplatné zřízení a vedení elektronického bankovnictví k obsluze účtů prostřednictvím internetu nebo telefonu.

V dnešní době je nespornou výhodou i to, že si studenti mohou sjednat povolené přečerpání účtu. Pro studenty VŠ a VOŠ je horní hranice kontokorentu až 20 000 korun.

Další výhodou Studentského konta Plus je, že studenti mohou všech výše popsaných výhod využívat až do svých 28 let!

Největší zájem je o studentské účty v srpnu, září a říjnu (kdy vysokoškoláci nastupují do škol), nebo s koncem školního roku u středoškoláků (tam je to pravděpodobně svázáno s letními brigádami či cestováním). Nabídka našich produktů pro studenty není nijak omezena. Stačí, aby si vybrali, co právě jim nejvíce vyhovuje.

Kristýna Havligerová, Česká spořitelna

Studenti pro nás představují velký potenciál a my se jejich požadavkům snažíme co nejvíce přizpůsobit. Studentům tedy nabízíme produkty, které s nimi "rostou", od dětského účtu přes studentské konto až k Osobnímu účtu ČS. Nesmírnou výhodou je možnost ponechání si stejného bankovního účtu po celý život. Studentům denního studia ve věku 15 až 30 let nabízíme Osobní účet ČS Student. Jeho hlavní výhodou je variabilita: student si svobodně vybere jen produkty, které chce užívat, a jejich nastavení může libovolně měnit. Mezi další klady patří navolení tří produktů zdarma. Výběr z bankomatů České spořitelny a platby v rámci České spořitelny jsou také zdarma. Součástí Osobního účtu ČS Student je také užití mezinárodní embossované platební karty. Student rovněž získá roční příspěvek na ISIC kartu ve výši 200 Kč ročně, možnost si k platební kartě sjednat úrazové a cestovní pojištění a také je začleněn do Programu Partner (slevy u vybraných obchodníků při platbě kartou).

Možností Osobního účtu ČS Student je také sjednání kontokorentu pro studenty. Pro jeho aktivaci potřebujeme potvrzení o studiu. Ručitele ani potvrzení o příjmu nevyžadujeme. Studenti 1. ročníku VŠ/VOŠ mohou získat až 10 000 Kč. Od 2. ročníku je to pak částka 25 000 Kč. Po dokončení studia účet nezaniká, je automaticky převeden na základní nastavení Osobního účtu České spořitelny. Od 2. února 2009, kdy začala Česká spořitelna účet testovat, si Osobní účet ČS Student sjednalo už více než 6 000 klientů.

Studentům nabízíme Program výhod ČS ve studentské variantě, Chytrou kartu České spořitelny a hotovostní úvěr pro studenty vysokých škol .

Tomáš Pavlík, UniCredit Bank Czech Republic a.s.

UniCredit Bank nabízí studentům výhodné Studentské konto. Za nízký měsíční paušál 19 Kč mohou studenti denního studia na vysokých, vyšších odborných, jazykových nebo středních školách po předložení potvrzení o studiu získat řadu bankovních služeb, mezi hlavní výhody Studentského konta patří možnost výběru z bankomatů UniCredit Group v ČR a v zahraničí bez poplatku, jeden výběr z cizího bankomatu měsíčně zdarma či dva produkty přímého bankovnictví zdarma.

V rámci vedení Studentského konta nabízí banka získání studentské půjčky za zvýhodněných podmínek.