Kritika Evropské banky


Evropská investiční banka před několika lety upozornila, že dálnice v Česku jsou výrazně dražší než jinde v Evropě. "Ačkoli jsou používány plně transparentní soutěže, zdá se, že zde existuje určitá forma domluvy mezi účastníky tendru, která znemožňuje dosažení nižší ceny," uvedla ve své zprávě na jaře 2004.

Drahé tunely


Ředitelství silnic a dálnic si předloni nechalo udělat studii, podle níž jsou dálnice v tuzemsku o 17 procent lacinější než dálnice v Rakousku a o dvacet procent dražší než ve Slovinsku. Podle této studie stavíme ve srovnání s Německem o 17 procent laciněji mosty, ale o 27 procent dráže tunely. Studie ale porovnávala jen několik vybraných dálnic. Ekologové ji navíc zpochybnili - dělala ji dceřiná firma společnosti, která pro ŘSD projektuje dálnice.

Prověrka NKÚ


Nejvyšší kontrolní úřad několikrát prověřoval výstavbu dálnic. V posledním zveřejněném nálezu na podzim 2007 uvedl, že kontroloval akce za 423 miliard korun - ty ale podle původních propočtů měly stát o 76 miliard méně.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist