ft.jpg

Většina velkých světových investorů nevěří, že současný prudký růst akcií a dalších rizikovějších aktiv je udržitelný. Vyplývá to z průzkumu investiční banky Barclays Capital.

Globální index FTSE All World, který sleduje ceny akcií středních a velkých společností po celém světě, posílil od svých minim ze začátku března o 60 procent.

Podle průzkumu Barclays Capital si však jen 17,5 procenta z 605 investorů, mezi nimiž byly i centrální banky, správci aktiv, hedgeové fondy a nadnárodní korporace, myslí, že rizikovější aktiva mají ještě nějaký prostor k růstu. Firma to zveřejnila ve svém čtvrtletním průzkumu nálady investorů.

Je to jeden z důsledků chmurných výhledů pro další vývoj světové ekonomiky. Ty teď převažují nad optimistickými názory, že se začínají objevovat "zelené výhonky" zvěstující hospodářské zotavení.

Jen 4,5 procenta respondentů věří, že vývoj světové ekonomiky v tomto a příštím roce bude mít tvar písmene V, tedy že po propadu přijde rychlé zotavení.

Naopak většina investorů - téměř 70 procent - si myslí, že cesta, kterou se bude ubírat světové hospodářství, bude mít tvar písmene U nebo W. To znamená, že růst bude velmi slabý a potom přijde pomalé pozvolné zotavení ekonomiky, případně že zlepšení bude jen krátkodobé a pak nás čeká další propad.

Podle Davida Woo, který má v Barclays Capital na starosti měnové trhy, investoři v současnosti neočekávají pokračování růstu spotřeby - především ve Spojených státech. Dokud nezačnou lidé a firmy opět utrácet, nedá se přitom čekat, že se ekonomika uzdraví.

Co se týče finančních trhů, šest z deseti investorů si stále myslí, že současný růst je jen vzepětí v rámci klesajícího medvědího trendu. To mimo jiné znamená, že velcí mezinárodní investoři mají k dispozici velké množství hotovosti a čekají na vhodnou dobu, kdy ji vrhnou na trhy. Tedy na další propad.

Průzkum odhalil, že 91 procent respondentů investovalo méně, než je jejich rizikový limit pro množství investic. "To potvrzuje názor, že mnoho hráčů na burzách současný růst promeškalo," říká Woo.

"Na druhou stranu je představitelné, že v případě dalšího růstu budou tito investoři nuceni naskočit do rozjetého vlaku za těchto podmínek," dodává. Nejoptimističtější jsou investoři ohledně asijských trhů. Téměř 60 procent z nich věří, že asijské měny budou překonávat měny ve střední a východní Evropě a v Jižní Americe.