Šéf komunistů Vojtěch Filip žádá stažení dokumentu o justiční vraždě Milady Horákové, který po celý tento týden vysílá Česká televize. Filip má pocit, že snímek o největším vykonstruovaném politickém procesu v padesátých letech kazí předvolební kampaň komunistů do Evropského parlamentu.

"Pane generální řediteli, považuji vysílání pořadu Proces H za narušení předvolební kampaně voleb do Evropského parlamentu," píše šéf komunistů generálnímu řediteli ČT Jiřímu Janečkovi. Na jeho dopis upozornila agentura Mediafax.

"Opět se potvrzuje, že Česká televize i v předvolebním období je poplatná pravicovým stranám s jejich vracením se k minulosti proto, aby odváděly pozornost občanů od otázek současných," pokračuje Vojtěch Filip ve zdůvodnění, proč má být dokument, který ukazuje komunistické zločiny, stažen a zařazen do vysílání až po eurovolbách. Ty se konají tento víkend.

Výsledkem politického procesu s Miladou Horákovou a spol., zvaným též "proces s vedením záškodnického spiknutí proti republice", byly čtyři justiční vraždy. Čtyři lidé byli odsouzeni k trestu těžkého žaláře na doživotí a pět k trestu od 20 do 15 let. Proces byl předem komunisty důkladně připravený, jeho průběh byl řízen tak, aby splnil svůj zastrašující účel.

Když komunistům "vadí" dějiny

Podle Vojtěcha Filipa však ČT vysíláním dokumentu naopak "neustále přiživuje naprosto primitivním antikomunismem hodnocení otázek minulosti." "KSČM je jinou politickou stranou než KSČ a má vlastní historii. To ale neznamená, že se nehlásíme k minulosti i současnosti," řekl agentuře Filip.

Není to poprvé, kdy komunistům "vadí" dějiny. Komunistka Marta Semelová se nedávno ohradila, že školy učí děti o totalitě neobjektivně a učitelé z komunistů dělají zločince. Dokument o Miladě Horákové se podle ní ve školách vysílat nemá.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist