ft.jpg 

Měnové trhy se chovají, jako kdyby žádná finanční krize vůbec neexistovala. Měny zemí, které jsou významnými producenty ropy, těží průmyslové kovy, zemní plyn nebo jsou silní v zemědělské produkci, se dostávají na úrovně, které měly před pádem americké investiční banky Lehman Brothers loni v září. Podle analytiků stojí za silným růstem měn těchto států hlavně Čína.

Investoři totiž věří, že masivní finanční injekce, které vláda poskytla ekonomice, podpoří v Číně poptávku, což opět nastartuje hlad po komoditách.

Ve středu například prudce posílil australský dolar - tedy měna jedné z těžařských a obilnářských velmocí - a vůči americkému dolaru se dostal na svá osmiměsíční maxima. Podle Raye Farrise ze švýcarské banky Cerdit Suisse není náhoda, že růst přišel ihned po zveřejnění indexu nákupních manažerů v Číně, který nad očekávání vzrostl.

Australský dolar přitom po pádu Lehman Brothers trpěl, protože investoři stáhli peníze z měn závislých na komoditách a nalili je do bezpečnějších amerických dolarů.

S tím, jak se začala na trhy vracet důvěra, však šly nahoru i ceny komodit a spolu s nimi sílily měny zemí, které je těží nebo pěstují. Třeba právě australský dolar přidal od března, kdy akciové trhy klesly na dno, vůči svému americkému protějšku již 29 procent.

"Australský dolar je dar. Měna dál poroste díky růstu cen zlata, mědi a pšenice, tedy komodit, které Austrálie vyváží," tvrdí Ashraf Laidi z makléřské firmy CMC Markets.

Pokud akcie na rozvíjejících se trzích porostou a neobnoví se panika, půjdou podle něj nahoru i kurzy měn "komoditních" zemí. Podobně jako australskému dolaru se totiž daří i dolaru kanadskému a novozélandskému, jejichž kurz od března vynesl 17, respektive 30 procent. To platí i pro rozvíjející se trhy.

Ruský rubl je od března silnější k dolaru o 17 procent, jihoafrický rand o 25 procent a brazilský real o 24 procent. I jejich kurzy by přitom měly dál růst. "Lepšící se situace v Číně přiměje investory přehodnotit jejich portfolia a nakupovat měny ze zemí s velkou produkcí komodit," říká Maurice Pomery z americké poradenské společnosti Strategic Alpha.

Věří přitom, že právě teď přichází čas, kdy opatrní investoři, kteří hromadili hotovost v dolarech, začnou hledat aktiva s vyšším výnosem. "Obrovská suma peněz, kterou si nechali investoři stranou, teď pozvolna teče zpátky na trhy. Z toho těží akcie rozvíjejících se zemí a jejich měny," vysvětluje další růst Pomery.