Pražské Divadlo Na zábradlí uvede 17. června ve světové premiéře inscenované čtení textu Podněcování a trest. Je zápisem z hlavního líčení ve věci Václava Havla z února 1989 u Obvodního soudu v Praze 3. Text vyšel jako druhé číslo Sešitů Knihovny Václava Havla.

Divadelní projekt z něj připravili dramaturgové Ivana Slámová a Zdeněk Janáček v režii Jiřího Ornesta. "Z textu, ve kterém je spousta vedlejších procedurálních úkonů, jsme seškrtali zhruba padesátiminutové představení," řekla Slámová. Na komorní scéně v Eliadově knihovně se v roli soudkyně objeví Natália Drabiščáková, obžalovaného Václava Havla ztvární Pavel Liška.

Text ležel téměř dvacet let v krabici, kde byl připraven k samizdatovému vydání jako 278. svazek Edice Expedice pod názvem Podněcování a trest. Na titulní stránce měli být uvedeni dva autoři - Václav Havel a Helena Hlavatá, což bylo jméno tehdejší samosoudkyně.

"K samizdatovému vydání ale nedošlo. V tomto případě však nikoliv vinou StB, nýbrž vlivem překotných událostí konce roku 1989," uvedla Havlova švagrová Dagmar Havlová-Ilkovičová v ediční poznámce. Pamatuje se, že povolení zúčastnit se hlavního líčení ve věci Václava Havla dostali jen jeho bratr Ivan a manželka Olga jako nejbližší příbuzní; ona si musela povolení osobně vyžádat přímo u prokurátora.

Před prázdninami se inscenace Podněcování a trest reprízuje ještě 22. a 25. června, další repríza pak bude uvedena v září. čtk