Přistěhovat se do Prahy a koupit si starší byt 2+1 vyšlo loni na více než tři miliony korun - dvakrát víc než v roce 2000.
Realitní makléři a developeři to považovali za přirozený jev, který doprovází bohatnoucí společnost. Letos se ale naplno ukazuje, že v Praze i ve většině jiných měst se nafukovala větší či menší bublina, která již naplno praská.
Podle analýzy, kterou pro Hospodářské noviny vypracoval Institut regionálních informací (IRI), se průměrné nabídkové ceny bytů v zemi letos snížily o sedm procent. A pokles bude pokračovat. Koncem roku mají být byty v Česku meziročně levnější o 15 až 20 procent.
Nelogický boom
"Současné snížení cen je s ohledem na reálný výkon české ekonomiky i na nadměrnou nabídku na trhu bydlení logické," uvedla ředitelka IRI Milada Kadlecová. Největší propad se čeká v Ostravě, Jihlavě a Pardubicích.
To jsou ale jen průměry - ve stejném městě i čtvrti se ceny jednotlivých domů mohou vyvíjet úplně jinak. Málo budou klesat ceny novostaveb v centrech měst s dobrou dopravní dostupností v lokalitách s množstvím obchodů i zeleně. Protipólem jsou byty ve starších panelových domech na periferiích, jejichž ceny mají klesat i v příštím roce.
I v jednom domě se mohou ceny výrazně lišit. Levnější bývají vždy byty v přízemí, kde je zvýšené riziko vykradení, byty situované na sever či umístěné v nejvyšším patře, kde může zatékat. Proto u konkrétních bytů může cena klesat víc, než je průměr ve městě. Nebo naopak stoupat. Statistické průměry jsou jen ukazatelem trendu, nikoli ceníkem.
Příští rok bude bytů méně
Realitní kanceláře v současnosti nabízejí na prodej zhruba 60 tisíc bytů. Přestože developerské společnosti kvůli přísnějším podmínkám úvěrů polovinu svých projektů odložily, i tak letos v zemi zahájí stavbu sedmi tisíc nových bytů. Nyní doprodávají byty z již zahájených projektů a poptávku povzbuzují slevami až milion korun na byt nebo vybavením kuchyně či autem k bytu zdarma.
Poptávka přitom oproti loňsku, kdy se prodalo zhruba 66 tisíc nových i starších bytů, klesla o třetinu. Kvůli krizi lidé pečlivě zvažují, zda se mohou zadlužit a byt koupit. Raději volí nájemní bydlení, což má za následek růst tržního nájemného.
Ti, kdo nedbali na bublinu minulých let, věří, že růst cen brzy přijde. Například proto, že jen málokomu se chce se slevou prodávat, anebo proto, že developeři brzdí výstavbu a nabídka se už nezvětšuje.
Mzdy versus ceny
114 měsíčních platů je potřeba v Praze na koupi průměrného staršího bytu. Ceny sice letos klesají, na byt se ale musí stále vydělávat mnohem déle než v minulosti.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist