Co může mít Zeyerova hra Radúz a Mahulena společného s Wendersovým filmovým dokumentem Buena Vista Social Club? Odpověď je skrytá v poslední premiéře činohry pražského Národního divadla - inscenaci režiséra J. A. Pitínského s Vojtěchem Dykem a Pavlou Beretovou v titulních rolích. Díky výkonům nedávných absolventů pražské DAMU může nekonvenční interpretace aspirovat také na označení generační.

Mýtus a zkušenost

Příběh Radúze a Mahuleny je všeobecně známý ze školní četby nebo z vizuálně nezapomenutelného Weiglova filmu s Magdou Vášáryovou a Janem Třískou. Pohádka o osudové lásce, která překoná strašlivou kletbu, přivolává na scénu "zlaté kapličky" leccos, jen ne zašlé vzpomínky. Pitínského režie se pokouší očistit archetypální situace Zeyerova básnického dramatu od sentimentálního nánosu a propojit mýtus s naší zkušeností - režisér je společně s Lenkou Kolihovou Havlíkovou autorem textové úpravy. Takové pojetí nezbavuje zlo ztělesněné královnou Runou (Johana Tesařová) pohádkové monumentality, ale ukazuje Mahuleninu matku i jako nešťastnou, zraňovanou ženu, která nepoznala lásku. Její manžel, tatranský král Stojmír (Alois Švehlík), totiž nikdy nepřestal milovat jinou ženu, magurskou královnu Nyolu (Marie Málková) a matku Radúzovu, která se provdala za jeho soka.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.