Spotřebitelské ceny v eurozóně v červnu poprvé v historii klesly, když inflace dosáhla minus 0,1 procenta, informoval v předběžném odhadu Eurostat. Již v květnu se růst spotřebitelských cen zastavil na nule. Prozatím však o deflaci mluvit nelze. K té by došlo, až kdyby ceny klesaly i na konci letošního roku, což není příliš pravděpodobné.

"Ke konci druhé poloviny letošního roku inflace znovu zrychlí na úroveň okolo jednoho procenta. Nedá se tak mluvit o deflaci," řekl agentuře Reuters Christoph Weil z Commerzbank.

Podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka ale o deflaci fakticky jde. "Pro ekonomiku to ale není žádný problém. Nebezpečné by bylo, pokud by trvala rok a déle," vysvětlil. Podle Marka brzký návrat inflace zajistí uvolněná měnová politika, růst komodit na světových trzích v čele s ropou a očekávané oživení ekonomiky v příštím roce.

Do stejné situace se může podle Marka dostat v létě i česká ekonomika, kdy se růst spotřebitelských cen zřejmě přiblíží nule. Ačkoliv spotřebitelé vydělají na levnějších cenách, může se deflace negativně odrazit v poklesu tržeb firem. Ty jsou poté nuceny šetřit náklady, a to se může projevit v míře nezaměstnanosti. Na prudký propad inflace by mohla zareagovat Evropská centrální banka dalším snížením úrokových sazeb. Současné hodnoty jsou totiž hluboko pod inflačním cílem ECB, který stanovila pod dvě procenta.


Česko +1,3% květen

Eurozóna -0,1% červen