Bankovnictví čekají po krizi změny také ve střední a východní Evropě. Experti předpokládají, že současní západní vlastníci odprodají část svých aktiv v regionu rivalům, kteří během 90. let včas nenaskočili do východního privatizačního "vlaku" anebo neměli o Východ takový zájem.

"Kdo má nyní volnou hotovost, tomu se naskytnou příležitosti. Neříkám, že životní, ale jde o solidní aktiva za zajímavé ceny," podotýká podle agentury Reuters Cristina Marzeová, analytička společnosti Merrill Lynch.

Kdo bude zřejmě prodávat

Část svých aktiv na Východě prodají především ty západní banky, které jsou pod tlakem evropských regulátorů nuceny omezit svůj byznys v tomto regionu. Jinak by jim Brusel také nemusel posvětit pomoc schválenou bankám národními vládami.

Experti jmenují jako potenciálního prodejce německý finanční ústav Bayern LB, který vlastní čtvrtou největší maďarskou banku MKB. Na prodej by mohla být také Alpe Adria s rozsáhlými aktivitami v zemích bývalé Jugoslávie.

Zeštíhlovací kůra nejspíš ve střední a východní Evropě čeká také belgický bankovní dům KBC, který ovládá tuzemskou ČSOB. Evropská komise nemá námitky vůči vládní pomoci KBC v hodnotě 3,5 miliardy eur (přes 90 miliard korun) za předpokladu, že belgický kabinet do tří měsíců předloží plán na ozdravení KBC.

Svoji přítomnost ve střední a východní Evropě však mohou omezit i ty západní finanční ústavy, které nečerpaly pomoc z veřejných zdrojů, a nejsou tudíž v hledáčku Evropské komise. Musí však pročistit své bilance a více se zaměřit na byznys v zemích, které jsou pro ně rozhodující.

Jde tedy o ty peněžní domy, pro které jsou podnikatelské aktivity ve střední a východní Evropě okrajové. Experti jmenují například ústav Citigroup a jeho polskou odnož Bank Handlowy. Podobně by mohla z Polska vycouvat také irská Allied Irish Bank, vlastnící Bank Zachodni WBK. Pro německou Commerzbank zase není klíčová další polská banka BRE Bank.

Kromě toho by se ve střední a východní Evropě našlo několik bank, jejichž národní vlastníci naléhavě potřebují nový kapitál. Třeba rumunská Banca Transilvania.

Tři hlavní potenciální kupci

O nabízené majetkové podíly ve střední a východní Evropě bude mít podle expertů zájem především německá bankovní jednička Deutsche Bank. Její přítomnost ve střední a východní Evropě je - s výjimkou Ruska - prozatím zanedbatelná. "Největší německá banka se už rozhlíží po trhu," potvrdil agentuře Reuters nejmenovaný investiční bankéř.

To samé platí pro španělský bankovní ústav Banco Santander nebo britskou HSBC. Oba finanční domy mají bohaté zkušenosti s podnikáním na ostatních rozvíjejících se trzích (emerging markets). Španělé hlavně v Latinské Americe, HSBC třeba v Indii.

Krize ale nenabízí možnosti jen nově příchozím. Přikupovat aktiva zřejmě budou i banky, které se na Východě dobře zabydlely a jejich bilance jsou ve slušném stavu. Hlavně italská Intesa Sanpaolo nebo francouzská Société Générale, majitelka tuzemské Komerční banky. Při chuti ovšem budou i menší banky, které navýšily svůj kapitál - třeba řecká National Bank of Greece či polská PKO BP, kontrolovaná státem.


Nová tvář KBC
Představenstvo belgického finančního ústavu KBC jmenovalo 30. června novým prezidentem a výkonným ředitelem Jana Vanhevela (vlevo). Od prvního září vystřídá Andrého Bergena, kterého po květnové operaci čeká dlouhé období rekonvalescence.
foto: reuters

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist