Italové, kteří "ulili" do daňových rájů stovky miliard eur, mají nyní možnost tyto peníze převést domů na Apeninský poloostrov, aniž by jim hrozilo trestní stíhání za daňové úniky.

Vláda v Římě totiž vyhlásila "daňovou amnestii", od roku 2001 už třetí v pořadí. Její experti odhadují, že Italové v cizích daňových rájích "zaparkovali" zhruba 600 miliard eur, v přepočtu přes 16 bilionů korun.

Daňovou amnestii schválil parlament jako doplněk k zákonu, jež má pomoci domácnostem a firmám čelit současné hospodářské krizi.

Ital, který stáhne peníze z daňového ráje do své země, z příslušné sumy zaplatí pouze pětiprocentní daň, přičemž stát mu zaručuje beztrestnost za předchozí prohřešky.

Ministr financí Giulio Tremonti podle listu Il Sole 24 Ore předpokládá, že milost daňovým hříšníkům v letošním roce státní pokladně vynese nejméně pět miliard eur. Předchozí amnestie vyhlášené v roce 2001 a 2003 během několika let státní pokladně daly skoro 23 miliard eur, celkový přínos nynější amnestie by měl být větší, doufá vláda.

Řím se vyhlášením další daňové amnestie podle expertů připojil ke společnému mezinárodnímu úsilí, jehož cílem je přitvrdit vůči daňovým rájům. "Myslím, že je to správné opatření ve správný čas, neboť ekonomika potřebuje další zdroje na boj s krizí," komentuje pro agenturu Bloomberg Marco Annunziata, hlavní ekonom londýnské UniCredit Group.

Italská finanční policie podle svých statistik během loňského ledna až listopadu odhalila úniky za 36,3 miliardy eur, což bylo meziročně o 30 procent více.

Celkový státní dluh Itálie koncem května stoupl na rekordních 1,75 bilionu eur, což odpovídá 114 procentům jejího HDP.

Je to nejhorší ukazatel v celé EU. Veřejné finance se letos ocitnou ve schodku představujícím 5,3 procenta HDP.

Daňovou amnestii vyhlásilo v roce 2004 také Německo. Pardon občanům, kteří se provinili proti daňovým zákonům, nyní nabízí i několik států americké Unie.