Do skupiny čtyř turistů udeřil v sobotu na hřebeni Jeseníků pod vrcholem Vozky mezi Ramzovským a Červenohorským sedlem blesk, který jednoho z nich usmrtil. Blesk turisty zasáhl ve chvíli, když se snažili před bouří utéct do bezpečí. "Postiženého jsme 60 minut oživovali, ale bohužel se nám to nepodařilo," popsal ředitel krajské záchranné služby Ivo Mareš. Ostatní tři turisté utrpěli šok. Jednu dívku museli záchranáři ještě po třech hodinách převézt k vyšetření do šumperské nemocnice.

Rozmary počasí si o víkendu vyžádaly mrtvé i jinde v Evropě. V sobotu na slovenském hudebním festivalu Pohoda prudký vítr shodil stan, který zabil mladého Slováka a zranil přes 50 lidí. Lidé umírali ve Francii, Itálii a Chorvatsku. Bouřky a prudký déšť způsobily na mnoha místech záplavy a sesuvy půdy, v Rakousku ve vyšších polohách napadl sníh.

Zhoršené počasí přišlo po několika dnech veder. Jeho vlivem klesly teploty až o deset stupňů Celsia. Asi nejhůře poznamenalo závěr hudebního festivalu Pohoda v Trenčíně, který museli organizátoři kvůli sobotní tragédii předčasně ukončit. Z více než pěti desítek zraněných - vyjma jednoho Brita a Ira jsou všichni Slováci - zůstává 40 lidí v nemocnicích. Stav tří těžce zraněných je nadále vážný.

Lékařka Jarmila Tichá ze žilinské nemocnice ČTK řekla, že stav pětadvacetiletého muže, který byl přivezen s poraněnou lebkou, je kritický. Muž při neštěstí přišel o oko a je po operaci v umělém spánku. Vážné poranění hlavy a mozku utrpěla také devatenáctiletá dívka, která leží v nemocnici v Martině. Mluvčí nemocnice Katarína Kapustová ČTK řekla, že dívka se podrobila neurochirurgickému zákroku a je ve stabilizovaném stavu na anesteziologicko-resuscitačním oddělení.

Manažer festivalu Mário Gešvantner zatím nebyl schopen odhadnout škody, které vznikly po bouřce i v důsledku předčasného ukončení festivalu. Slovenská policie už zahájila trestní stíhání pro podezření z trestného činu obecného ohrožení.

S počátkem nového týdne se bude v Česku opět oteplovat. Teploty zítra porostou k letním 25 stupňům a v polovině týdne se mohou podle současných předpovědí opět šplhat až k tropické třicítce.